czwartek, 2 lutego 2017

Stwardnienie rozsiane - zioła

o. Klimuszko
Jest to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego i rdzenia kręgowego. Powoduje ono oczopląs, skandowanie mowy i porażenie dolnych kończyn. Występuje najczęściej u kobiet między 18 a 35 rokiem życia. Nie omija również mężczyzn. Jest w zasadzie chorobą niewyleczalną. Można jedynie na pewne okresy zahamować jej przebieg.


Po 50 g:
Ziele świetlika   
Ziele jemioły
Ziele dziurawca
Liść ruty
Ziele fiołka trójbarwnego
Morszczyn pęcherzykowy
Kwiat bzu czarnego
Kora wierzby
Kora kruszyny
Korzeń wilżyny
Liść mięty pieprzowej



Źródło:
Wróćmy do ziół, o. Klimuszko

--------------------------------------------------------------

O. Grzegorz Sroka
 Jest to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzująca się rozsianymi uszkodzeniami osłon nerwowych, a klinicznie wieloma objawami, które mają tendencję do okresowego nasilania się i słabnięcia. Nawroty te stają się z biegiem czasu coraz silniejsze i coraz dłuższe. Choroba występuje dość często, a zapadają na nią osoby młode obojga płci w wieku 25-40 lat, częściej w mieście. Tylko wyjątkowo może pojawić się w dzieciństwie i starości. Nieznane przyczyny tej choroby powodują, że brak jest właściwie uzasadnionego leczenia. Stosuje się środki ogólnie wzmacniające, witaminy PP, B1, B6, również B12, natomiast, w okresie ostrym salicylany, kortyzon i kortykosterydy. Ostry rzut choroby wymaga leżenia w łóżku.
Zioła, tak samo jak i leki chemiczne, mają jedynie znaczenie pomocnicze, ponieważ łagodzą niektóre przykre objawy towarzyszące tej chorobie.

Po 50 g:
Ziele świetlika
Ziele krwawnika
Korzeń lukrecji
Morszczyn
Liść borówki czarnej
Liść poziomki
Liść pokrzywy
Liść melisy

Zioła zmieszać, przechowywać w torbie papierowej lub słoiku. Wsypać małą łyżeczkę na szklankę wrzątku, zaparzyć pod przykryciem 20 min, przecedzić; pić rano i wieczorem. 
Źródło:
 Poradnik ziołowy, o. Grzegorz Sroka

 -------------------------------------
Ziołowe mieszanki o. Bonifratrów
Stwardnienie rozsiane to najczęstsze schorzenie układu nerwowego. Choroba ta może również się nazywać rozsianym zapaleniem mózgu i rdzenia. Charakteryzuje się powstawaniem licznych ognisk w całym ośrodkowym układzie nerwowym, co wywołuje niekorzystne objawy.  Jak dotychczas nie są jeszcze znane przyczyny tej choroby.
Zioła stosowane w tej chorobie mają uczynić organizm odpornym. Trzeba zaznaczyć, że zioła mają znaczenie pomocnicze. Radzi się stosować zioła wieloskładnikowe.

Liść mięty pieprzowej  50 g
Ziele rdestu ptasiego  50 g
Ziele srebrnika  50 g
Kwiat nagietka  25 g
Liść pokrzywy  25 g
Ziele krwawnika  25 g
Ziele dziurawca  25 g

Zioła zmieszać, wsypać 1,5 łyżki stołowej mieszanki, zalać 2 szklankami wrzącej wody, po godzinie przecedzić i pić 2/3 szklanki naparu 2 razy dziennie, rano i wieczorem.

Koszyczek rumianku  50 g
Liść babki lancetowej  50 g
Ziele szanty zwyczajnej  50 g
Korzeń mniszka  25 g
Owoc kminku  25 g
Ziele bożego drzewka  25 g
Ziele bylicy pospolitej  25 g

Przygotowanie i stosowanie - jak wyżej.
Źródło:
 Zielnik klasztorny Ojców Bonifratrów
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz