środa, 7 czerwca 2017

Chore nerki

Nerki normalnie usuwają odpady z krwi. W przypadku przewlekłej choroby tracą tę zdolność filtrowania krwi i człowiek bez dializy czy przeszczepu nerki może umrzeć. Niewydolność nerek znajduje się w pierwszej dziesiątce listy najbardziej śmiertelnych chorób w Ameryce. Jest skutkiem powikłań nadciśnienia i cukrzycy.
Jednym z najbardziej powszechnych problemów z nerkami są kamienie nerkowe. Są one także jednym z najbardziej bolesnych stanów, jaki może przytrafić się człowiekowi, wliczając w to poród. Uważa się, że wywołuje je niskie spożycie wapnia. Kamienie nerkowe mogą wymagać interwencji chirurgicznej; bywa, że zagrażają życiu.
Badania nad zapobieganiem kamieniom nerkowym za pomocą odpowiedniego odżywiania wykazały, że:
  • wapń (w pożywieniu lub suplementach) zmniejsza ryzyko powstania kamieni nerkowych,
  • suplementy wapnia muszą być brane w trakcie jedzenia w dawkach około 400 mg. Można czerpać go z multiwitaminy, ale pod warunkiem, że będzie ona zażyta podczas posiłku.

Dieta

 Kiedy tylko możesz, unikaj w swojej diecie białka pochodzenia zwierzęcego, a zastępuj je warzywami. Unikaj jednak jednak warzyw zawierających duże ilości kwasu szczawiowego (szpinak, rabarbar), jak również kofeiny i żywności przetworzonej.
Stosuj dietę, która kładzie nacisk na surowe i gotowane warzywa oraz surowe owoce. Doskonałymi warzywami wspierającymi pracę nerek są czosnek, ziemniaki, szparagi, natka pietruszki, chrzan, ogórek oraz seler. Do owoców, które są szczególnie korzystne dla nerek, zaliczamy papaję, banany, arbuza i żurawinę; ta ostatnia przyczynia się do leczenia pęcherza i niszczy siedliska bakterii, co ułatwia pracę nerkom. Zwiększ także spożycie żywności bogatej w witaminę A (morele, kantalupy, marchew, dynie, słodkie ziemniaki, kabaczek). Ponadto, jeśli twoje nerki pracują normalnie, wypijaj 8 szklanek czystej wody dziennie.

Suplementy

Podstawowe
Wszyscy powinniśmy stosować multiwitaminę oraz suplementy minerałowe o wysokiej skuteczności. W celu optymalnego funkcjonowania nerek zalecane są także następujące środki odżywcze:
  • Witamina A: na początku 75 000 jednostek dziennie; po 3 miesiącach zmniejszyć dawkę do 10 000 j. Witamina A pomaga w naturalnym samoleczeniu się układu moczowego. W czasie gdy przyjmujesz wysokie dawki witaminy A, powinieneś pozostać pod opieką lekarza.
  • Cynk: 50 do 80 mg dziennie. Nie przekraczaj 100 mg dziennie. Cynk hamuje krystalizację i pobudza gojenie się.
Drugorzędne
  •  Witamina B-kompleks: 50 mg 3 razy dziennie. Nie zażywaj ich z mlekiem. 

Zioła

  •  Phyllanthus (Filantus pływający): 250 do 500 mg 3 razy dziennie. Jest to zioło odtruwające. Nie ma żadnych doniesień o skutkach ubocznych jego stosowania.
Źródło:
dr n. med. Dharma Singh Khalsa "Żywność lekarstwem"
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz