piątek, 9 czerwca 2017

Żelazo - czy suplementować?

Amerykański lekarz - dr. J. Mercola tak pisze: "Proszę Cię, abyś unikał wszelkich suplementów zawierających żelazo, chyba, że stężenie ferrytyny w osoczu masz obniżone (rzadko jest ono potrzebne i może być wielce toksyczne). Nawet w takich przypadkach odradzam i jestem przeciwnikiem suplementacji żelazowej, chyba że nie jesteś w stanie spożywać czerwonego mięsa. Jeśli już musisz wziąć dodatkowe żelazo, upewnij się, że jest ono w postaci karbonylowej, jako że w takiej formie jest ono najbardziej bezpieczne ze wszystkich obecnych na rynku".
Dlaczego amerykański lekarz nakazuje unikać dodatkowych porcji żelaza? Przede wszystkim dlatego, że jego nadmiar może wywołać chorobę nowotworową i serca. Nierozsądne uzupełnianie żelaza zazwyczaj prowadzi do zatrucia, wynikającego z podwyższenia tolerowanych jego stałych zapasów w śledzionie, wątrobie i szpiku kostnym. Hemochromatoza, czyli choroba jego nadmiaru może również doprowadzić do cukrzycy i marskości wątroby. Brązowe plamy na skórze są pierwszym z jej objawów.


Niedobory żelaza wywołane są najczęściej:

- nadmiarem fosforu,
- lekami na nadkwasotę,
- niedostateczną ilością kwasu solnego w żołądku

i prowadzą do:

- anemii,
- kruchości włosów,
- trudności z przełykaniem,
- nadwagi,
- wyżłobień i łyżkowatego kształtu paznokci
- nerwowości.

Czy nie są to wystarczające powody, aby zaprzestać bezmyślnego "wzmacniania" żelazem produktów spożywczych? Czy płatki śniadaniowe dla dzieci lub soki mają być z tego powody zdrowsze?
Uwaga: częste krwawienie z nosa mogą być sygnałem niedoboru żelaza. Nie powinno się przyjmować go w przypadku infekcji. Jest to wymóg podyktowany przyspieszonym rozwojem bakterii, które wykorzystują obecność żelaza dla własnego rozwoju. Stąd też i nie jest zaskoczeniem lekarzy "od przyczyn" jego niedobór w przypadku chronicznego zakażenia grzybami Candida czy wirusem opryszczki.
Witamina C może spowodować wzrost absorpcji żelaza nawet o 30 %.

Źródło:
Od lekarza do grabarza, Jerzy Maslanky

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy materiał. Ja jakiś czas temu miałam niedobór żelaza i oprócz odpowiedniej diety stosowałam jego suplementację. Wybrałam żelazo w płynie, które było dość dobrze przyswajalne. Nie odczuwałam żadnych skutków ubocznych, a niedobory wróciły do normy po jakimś czasie.

    OdpowiedzUsuń