środa, 7 sierpnia 2019

Jak wesprzeć pracę mózgu

Niestety…wiele osób w dzisiejszych czasach zmaga się z osłabieniem funkcji kognitywnych, czyli :
-osłabioną pamięcią
-trudnością w skupieniu uwagi
-zapominaniem słów, trudnością w wypowiedzi myśli
Dochodzi do tego:
-osłabiona motywacja
-niechęć do pracy umysłowej
-frustracja/ wyrzuty sumienia
-apatia
-stany depresyjne
Tak zwany BRAIN FOG, jest przypisywany praktycznie każdej chorobie, jako jeden z jej skutków. Kto go doświadczył lub doświadcza, wie jak bardzo może uprzykrzyć życie, a dodatkowo budzi niezrozumienie wśród innych- „zdrowych”-„ nie wymyślaj! Weź się do pracy, a nie narzekasz! Nic ci nie jest! Jesteś po prostu leniem! Wyśpij się!” Itp. Itd…
Niewątpliwie- często sami skazujemy się na taki stan⚠️- niedosypianie, ⚠️chodzenie późno spać, ⚠️ciągły stres, ⚠️brak odpoczynku, ⚠️używki (ciągłe ratowanie się kawą, regularnie weekendowo alkohol),⚠️ zamiast zdrowego jedzenia- szybka kanapka albo drożdżówka… wtedy, rzeczywiście możemy mieć pretensje tylko do samych siebie.
Natomiast, jeśli dbamy o higienę snu, jemy względnie zdrowo…ale nadal coś…NIE STYKA?
Musimy wejść na wyższy poziom
1. PILNUJ SNU, JAKO CZEGOŚ NAJCENNIEJSZEGO - naprawdę!! to tak wiele znaczy! Podczas snu regenerują się nasze wszystkie komórki, dochodzi do oczyszczania komórkowego i regeneracji. Kiedy śpimy aktywowany jest układ glimfatyczny- swojego rodzaju odkurzacz z toksycznych związków w twoim mózgu – w tym z białka amyloidowego, które przyczynia się do m.in. do Alzheimera i produktów przemiany materii. Głęboki i odpowiednio długi sen, w odpowiednich godzinach to ta MAGICZNA PIGUŁKA💊, której wszyscy chcemy! 


Kilka wskazówek:
👉chodź spać koło 22.00
👉nie naświetlaj się przed snem sztucznym światłem niebieskim-blokuje syntezę melatoniny i rozregulowuje biologiczny rytm dobowy ! (Zainstaluj applikacje blokujące to światło lub noś specjalne pomarańczowe okulary)
👉przed snem najlepiej wybierz się na krótki spacer, szczególnie jeśli cały dzień spędziłeś w pomieszczeniu
👉pomieszczenie, w którym śpisz porządnie wywietrz i przykręć kaloryfer najlepiej śpi się w chłodniejszym pokoju
👉wyłącz routery, wifi, i wszystkie lampki kontrolki/migacze- ma być ciemno i bez zaburzających sen fal elektromagnetycznych!
👉możesz wesprzeć sen zażywając: L-teaninę lub walerianę, magnez, czy melisę, a dodatkowo skropić poduszkę olejkiem z lawendy.
2. DZIAŁAJ PRZECIWZAPALNIE- mgła umysłowa jest często wynikiem stanów zapalnych (tak samo jak depresja może być spowodowana stanami zapalnymi na poziomie mózgu). Zbadaj czy nie dotyczą cię przewlekłe infekcje- wirus EBV, Mycoplasma, Borelioza i jej koinfekcje, przerost Candidy, albo nieproszeni goście w postaci pasożytów (polecamy badać kał w dobrym laboratorium- np. Felix w Warszawie), Zespół Przewlekłego Zmęczenia (odsyłam do naszego Live’a na ten temat, jest zapisany) czy Fibromialgia. Możesz wesprzeć swój organizm w walce ze stanami zapalnymi dzięki: kwasom tłuszczowym omega 3 (zwłaszcza EPA/DHA !!) w formie tranu lub wyekstrahowane (takie trzymam na zdjęciu- "Fish Oil" z firmy Apollos Hegemony), kurkuminie, resweratrolowi, imbirowi, rozmarynowi, bioflawonoidom, sulforafanowi, glutationowi, witaminie C, A, E. Dodatkowo…znów sen!! Regeneracja, więcej obcowania z naturą, mniej z elektroniką, unikanie cukru i mocno przetworzonych produktów do jedzenia.
3. ODŻYWIAJ SIĘ, A NIE NAPEŁNIAJ- pożywienie ma ogromną moc- aby wesprzeć pracę swojego mózgu i zadziałać przeciwzapalnie włącz do jadłospisu jak najwięcej warzyw i owoców. Warzywa to nie tylko ogórek, brokuł, pomidor, cebula, rzodkiewka, marchew, czosnek, zielone liście-rukola, jarmuż, pietruszka. Z owoców, największa moc przeciwzapalną mają owoce jagodowe: maliny, borówki, jeżyny, jagody- jedz je w dużych ilościach- jako dodatek do głównego posiłku, w koktajlach, w sałatkach.
Nie zapominaj o tłuszczach! Mózg kocha dobry tłuszcz! Kwasy omega 3 są krytycznie ważne dla odpowiedniej struktury i przepuszczalności komórek budujących mózg. Dzięki nim, neurony mogą się ze sobą łatwiej komunikować, sygnały elektryczne przechodzą bez przeszkód, i są odbierane bez przeszkód. Włącz do diety: ryby (praktycznie wszystkie są bardzo polecane, prócz: mintaja, pangi, tuńczyka, rekina, uważaj również na łososia- wybieraj Jurajskiego), awokado, oliwę, żółtka jaj, masło, orzechy (zwłaszcza włoskie).
4. POBUDZAJ DO PRACY- neuroplastyczność i neurogeneza- brzmi wspaniale- a w praktyce? Ruszaj się- badania pokazują, że wysiłek fizyczny (odpowiedni do stanu zdrowia- czyli nie przeciążajmy organizmu) stymuluje wzrost nowych neuronów oraz mitochondriów. Nauka nowych języków,nauka gry na instrumencie, w ogóle nauka, krzyżówki, łamigłówki…to tak proste, a bardzo pomocne narzędzia, które również stymulują neurogenezę i neuroplastyczność- a więc lepszą pracę główki.
5. ŁAP PROMIENIE SŁONECZNE☀️☀️☀️ – zamiast magicznej pigułki zaprzyjaźnij się z naturą- poranne wystawianie się na promienie słoneczne(kiedy światło dochodzi do fotoreceptorów w oku  a potem do jądra nadskrzyżowaniowego w naszym mózgu) jest niesamowicie ważne dla naszego zdrowia, w tym funkcji myślowych. Kiedy rano patrzysz na słońce, w nocy lepiej śpisz – słońce reguluje wytwarzanie melatoniny. Dodatkowo reguluje poziomy serotoniny i dopaminy.

Po zastosowaniu wymienionych przeze mnie czynników, zostało jeszcze wsparcie suplementacyjne, które może znacząco wspomóc w walce o odzyskanie dobrze funkcjonującego umysłu.



EPA/DHA (omega3)- nasz mózg w około 60% składa się z tłuszczu, a kwas DHA stanowi około 30% kory mózgowej, wchodzą w skład błon komórkowych i osłonek mielinowych. DHA i EPA są NIEZBĘDNE dla mózgu, odpowiadają za prawidłową komunikację międzyneuronalną, za samą budową neuronów i ich połączeń, więc neurogeneza bez nich nie jest możliwa. Dodatkowo, omega 3 działają przeciwzapalnie. Z diety ciężko osiągnąć optymalną ilość kwasów EPA/DHA, zwłaszcza przy problemach z mózgiem, wtedy polecana jest suplementacja około 1000-2000mg na dobę. Wybieraj preparaty przebadane na zawartość metali ciężkich i toksyn.
Szafran-działa neuroprotekcyjnie (hamowanie mikrogleju), poprawia nastrój (ma działanie psychotropowe) i zdolności kognitywne, zawarte w niej związki biologicznie czynne: krocetyna, krocyna i safranol- wykazują działanie antydepresyjne: wychwyt zwrotny monoamin (podobnie jak leki antydepresyjne), wpływ na GABA , na aktywność acetylocholinoesterazy czy przekaźnictwa glutaminergicznego. Dodatkowo szafran działa antyoksydacyjnie, chroni przed uszkodzeniami wolnorodnikowymi. Przed zażyciem szafranu należy skontaktować się lekarzem, działa dość inwazyjnie, więc istnieją pewne przeciwwskazania.
Antocyjany- ten naturalny barwnik, który jest bioflawonoidem, i w bardzo dużej koncentracji występuje w owocach jagodowych, ma działanie silnie przeciwzapalne i pobudzające neurogenezę, fakt, że jest zdolny do przekraczania bariery krew mózg, czyni go wartościowym składnikiem suplementacji dla zdrowia mózgu. Antocyjany hamują glikację i reakcje wolnorodnikowe. Mają zdolność do COFANIA spadku funkcji kognitywnych, chronią przed udarem, czy toksynami. Wykazano bardzo pozytywne skutki zastosowania antocyjanów u osób z Alzhaimerem, Stwardnieniem Rozsianym i innych chorobach neurodegeneracyjnych. Jedz jagody!(ale pamiętaj, żeby najpierw porządnie je umyć..)
Alpha GPC lub CDP cholina- prekursory acetylocholiny, neuroprzekaźnika, który ma kluczowe znaczenie w codziennym samopoczuciu psychicznym. Odpowiada za procesy uczenia, pamięć, koncentrację i przejrzystość myśli, wpływa również na jakość snu. Zbyt mała ilość acetylocholina związana jest z demencją mózgu. Działa przeciwzapalnie (np. pobudzanie nerwu błędnego, obniża stan zapalny właśnie poprzez acetylocholinę).
L-teanina- aminokwas zawarty w zielonej herbacie, zwiększa fale mózgowe alfa, które promują uwagę i relaks, dlatego warto ją stosować jako wspomagacz snu. Jest tak naprawdę łagodnym środkiem nootropowym, wycisza, uspokaja, ale nie otumania, wręcz przeciwnie rozjaśnia umysł, szczególnie, kiedy połączymy ją z kofeiną. Zwiększa stężenie GABA – neuroprzekaźnika hamującego, więc przy różnego rodzaju nerwicach, lękach, atakach paniki, może być pomocna.
Kurkumina- działa bardzo silnie przeciwzapalnie (obniża IL-6, IL-1beta i Nf-kBeta- mediatory odpowiedzialne za procesy zapalne), przekracza graniczę krew- mózg, wspiera neurogenezę, neutralizuje stres oksydacyjny, który niszczy neurony, znacząco poprawia funkcje poznawcze, a także w wielu przypadkach pomaga zwalczać depresję (która ma często również podłoże zapalne). Kurkumina w połączeniu z piperyną (zawartą w pieprzu), w formie liposomalnej, mają o wiele większa biodostępność.
Adaptogeny- Ashwaganda, Różeniec Górski, Gotu Kola, Bacopa Monnieri- rośliny adaptogenne, które zwiększają wydajność mózgu, zwiększają odporność na stres, działają przeciwzapalnie, pro kognitywnie- zwiększając pamięć, koncentrację.
To tylko niektóre z dostępnych obecnie rozwiązań suplementacyjnych w walce z mgłą umysłową. Do tego nie możemy zapominać o „podstawach” – magnezie (odpowiedniej dawce- potrzebujemy około 400mg na dobę), witaminach z grupy B, czy elektrolitach (potas, sód, magnez, wapń).
A pity soczek z buraka też pomoże. Azotany zawarte w niektórych warzywach (dużo ich w burakach), są przekształcane w organizmie w tlenek azotu- niezwykle ważną cząsteczkę sygnalizacyjną (która de facto stanowi rodzaj neuroprzekaźnika), który poprawia przepływ krwi w mózgu, co przenosi się na jego lepsze dotlenienie i odżywienie, a to na wzrost funkcji poznawczych i ogólnie lepsza kondycję mózgu.




Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz