Znaczenie soków żołądkowo-jelitowych w organizmie
Obecnie mówi się dużo o jakości soków żołądkowych, mało kto wspomina o ilości jaką organizm powinien ich produkować. Człowiek w ciągu dnia powinien wytwarzać 10‑12 litrów soków żołądkowo‑jelitowych. Płynna część tych soków jest filtrowania z krwi i wsiąka z powrotem do krwi w dolnej części jelita. Sok ten, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.Niedobór soków skutkuje zanikiem tkanki kostnej i mięśniowej. Brak właściwej ilości soków żołądkowo‑jelitowych może doprowadzić do depresji, chorób nerwowych i psychicznych, zaburzeń trawienia i funkcjonowania układu sercowego naczyniowego, skurczu mięśni gładkich, osteoporozy, chorób autoimmunologicznych, anoreksji.
Odpowiednie wysokie stężenie kwasu solnego w żołądku jest niezbędne do prawidłowego trawienia, które znacząco wpływa na
funkcjonowanie całego organizmu. Soki żołądkowo-jelitowe poprawiają „jakość krwi” przez co działają antyseptycznie
i zapobiegają przerostowi bakterii i grzybów w organizmie.
Dlaczego Carska?
Doskonałym rozwiązaniem na poprawę funkcji organizmu jest „carska wódka”, która znana jest od ponad 200‑300 lat, którą wspomagali się przy obfitych ucztach Carowie Wielkiej Rosji.
Stosując systematycznie „Carską Wódkę” zwaną, także Zakwasem żołądkowym Bołotowa stymulujemy żołądek do produkcji soków żołądkowych o odpowiednim PH (0,9-3,0 PH). W związku z tym „Carska wódka” jest stosowana w wielu dolegliwościach, które
związane są z chorobami autoimmunologicznymi m.in. stwardnienie rozsiane (SM), zespół przewlekłego zmęczenia, choroby Hashimoto i Gravesa-Basedowa, cukrzyca insulinozależna, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, zesztywniające zapalenie stawów, polimialgia reumatyczna, zespół
Sjögrena, bielactwo, zapalenie wielomięśniowe, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS). Może ona być również stosowana
zapobiegawczo.
Skład „Carskiej”ewaluował przez dziesiątki lat obecnie funkcjonujący czteroskładnikowy przepis, składający się z kwasu solnego, siarkowego, octu winnego i tabletek nitrogliceryny jest mocno niekompletny. Sam Bołotow po wielu latach przyznał i odkrył w starych księgach Carskiej Rosji, że skład może różnić się znacznie w zależności od potrzeb organizmu. Różnice polegały na doborze odpowiednich ziół w zależności od dolegliwości
organizmu. „Prawdziwy” skład ma ponad 20 składników, który zawiera miedzy innymi aminonokwasy, złoty wąs, ekstrakt z winogron i wiele innych ziół w zależności od dolegliwości. Sam proces produkcyjny wymaga kilku tygodni macerowania.
Dawkowanie:
Jeśli stosujemy profilaktycznie najlepiej wziąć 2 razy dziennie: zaraz po przebudzeniu oraz przed obiadem po 1 łyżce stołowej jedna porcja.
Na poważne „dolegliwości” „Carską wódkę” można pić 4 razy dziennie, po przebudzeniu i przed każdym posiłkiem po 1 łyżce porcja, a po tygodniu zwiększamy do 2 łyżek. Można także stosować doraźnie w przypadku zgagi czy niestrawności (przejedzenia) ‑1 łyżka załatwia sprawę.
Od oczyszczenia organizmu powinniśmy rozpocząć każdą naturalną terapię. Pierwszym krokiem zawsze powinno być odrobaczenie organizmu. Doskonałym sposobem jest stosowanie kompleksów ziołowych w kroplach.
Skład: ekstrakt z liści orzech włoskiego, ekstrakt ziela bylicy piołunu, ekstrakt pąków goździkowca, ekstrakt ziela wrotyczu, ekstrakt korzenia omanu, ekstrakt kłącza tataraku, alkohol etylowy.
DAWKOWANIE:
Na kurację 10 kropli z niewielką ilością wody lub soku, 2 – 3 razy dziennie przed posiłkiem i przed snem przez dwa tygodnie, następnie po tygodniu przerwy kurację powtórzyć.
Dzieci połowę dawki.
Potem raz w miesiącu przez tydzień (po pełni księżyca) na noc 10 kropli.
Odrobaczanie powinna przeprowadzić cała rodzina. Należy pamiętać o naturalnych probiotykach (zakwas z buraków, ogórki
kiszone, kiszona kapusta itp.).
Dr Hubert Czerniak o Carskiej Wódce
od 19.00 minuty filmu
od 1.24 minuty
Profesor Andrzej Frydrychowski
od 24 minuty wykładu
Gdzie kupić? - www i tel. 502 797 323
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz