niedziela, 4 grudnia 2016

NAC (N-acetylocysteina)

NAC jest to syntetyczna forma aminokwasu cysteiny. Preparat używany również w leczeniu "konwencjonalnym" w przypadku załamania funkcji wątroby i prewencyjnie przed uszkodzeniem nerek przez płyn kontrastowy w badaniu rentgenem. Uważa się, że NAC skuteczniej podnosi glutation aniżeli suplementacja glutationu doustnie. Nie jest to bez znaczenia, jako, że w postaci tej cysteina nie jest neutralizowana przez kwas solny i pepsynę. ponadto uznana jako forma bezpieczna.


Ogromną terapeutyczną przydatność NAC "lekarze przyczynowcy" wykorzystują nieomal w każdym przypadku potencjalnego zatrucia, w tym również tarczycy, zwłaszcza wśród kobiet, które z powodu jej niedoczynności miały lub mają typowe schorzenia narządów rodnych, niepłodność lub poronienia.
Wskazania te mają głęboki sens, zważywszy na fakt bezpośredniego związku hormonów tarczycy z hormonami sterydowymi. Oznacza to, że "naładowane" środowiskowymi estrogenami (ksenoestrogeny) współczesne kobiety zbyt często wykazują się niedoczynnością tarczycy. Zjawisko to wynika z prostej formuły: estrogeny w górę, hormony tarczycy i progesteron w dół.

Ogólnie zalecane przez "lekarzy przyczynowców" dawki NAC:
Prewencyjnie - 600 mg/dzień, na krótko przed posiłkiem
Leczniczo - od 1200 do 3000 mg/dzień, jak wyżej.

Niektóre źródła podają, że dawka NAC powyżej 7000 mg/dzień może okazać się toksyczna. Z kolei zbyt duże dawki cysteiny mogą promować wzrost niebezpiecznej dla życia homocysteiny, jak również wywołać zmiany chorobowe w wątrobie oraz kamienie na nerkach. Pierwszymi objawami przedawkowania cysteiną są biegunki i mdłości. Cysteina w postaci D-cysteiny lub 5-metylocysteiny jest toksyczna.
Uwaga:
Ważne jest, aby pamiętać o potrzebie dokonywania krótkich (2- lub 3-dniowych) przerw w suplementacji leków, aby organizm się nie przyzwyczaił.

NAC w leczeniu PCOS (zespół policystycznych jajników)
W Szwecji podzielono kobiety, które zostały zdiagnozowane jako niepłodne z powodu policystycznych jajników - pierwsza grupa otrzymała NAC w ilości 1200 mg/dzień przez 5 dni wraz z 50 mg clomiphene citrate (lek stosowany powszechnie w celu wymuszenia owulacji); druga grupa zaś wyłącznie clomiphene w tej samej dawce co grupa pierwsza. Wyniku były następujące:
NAC udowodniła swoją efektywność w wymuszenia lub pomnożeniu cyklów owulacji u pacjentek z policystycznymi jajnikami.  Zdecydowanie też częściej rodzić dzieci mogły też te badane kobiety, któe w porównaniu do tych zażywających wyłącznie kwas foliowy dodały NAC.


Źródło:
Zdrowa kobieta to zdrowa rodzina, Jerzy Malsanky

----------------------------------------------------------------------------

 Aby nasz system detoksykacji działał na dobrym poziomie, musi być sprawny system glutationowy i metabolizm siarki, zwłaszcza jej forma zwana tiolem występująca w NAC i glutationie. Zmniejsza ona ilość wolnych rodników i ich toksyczność. 
- Badania potwierdzają, że stosowanie NAC wzmacnia synteze glutationu w wątrobie. Minimalizuje to różnego rodzaju zatrucia, np. w wyniku przedawkowania paracetamolu czy uszkodzeń wątroby. Podanie NAC nawet do 10 godzin po spożyciu czegoś szkodliwego nie pozwala na zbyt duże uszkodzenia wątroby. Oczywiście im wcześniej będzie podany tym mniejsze szkody.
- Oprócz wzmacniania funkcji glutationu NAC potrafi kompletnie odbudować aktywność komórek NK (ang. Natural Killer – naturalni zabójcy), które niszczą jakiegokolwiek agresora, i napełnia glutationem komórki T. Jego suplementacja zapobiega wycieńczeniu organizmu u chorych na raka
- Pomaga rozcieńczyć śluz występujący przy grypie i przeziębieniu, zapobiega zapaleniom zatok oraz innym poważniejszym stanom zapalnym.
- sprzyja hamowaniu postępów Alzherimera, 
- zabezpiecza serce, obniża poziom homocysteiny, będącej głównym powodem uszkodzeń mózgu, chorób i ataków serca,
- obniża poziom lipoprotein o około 70%,
- daje dobre wyniki w leczeniu demencji (2 x 500 mg dziennie),
- stosowany przez dłuższy czas eliminuje z organizmu metale ciężkie, takie jak ołów, rtęć, kadm,
- dobrze sobie radzi z pestycydami, herbicydami, tworzywami sztucznymi, benzenem i czterochlorkiem węgla,
- zabezpiecza przed toksycznym wpływem dymu papierosowego, smogiem, paracetamolem, rozpuszczalnikami, barwnikami, fenolami i azotanami,
- zabezpiecza wątrobę przed aldehydami, które są produktem rozkładowym alkoholu. 
- badania wykazały, że suplementacja NAC wstrzymała rozwój raka poprzez tłumienie jego mutacji, nie dopuszczając do łączenia się kancerogenów z DNA, co nie pozwalało na jego uszkodzenia.
- u nosicieli wirusa HIV NAC spowalnia spadek komórek CD4 i podnosi poziom glutationu do około 89%,
- podawanie NAC z witaminą E dzieciom leczonym na białaczkę radio- i chemioterapią zmniejszyło toksyczność tych metod, częstotliwość zapalenia wątroby i liczbę wykonywanych transfuzji krwi.
- skuteczne jest podanie NAC  (1200 mg dziennie) w leczeniu policystycznych jajników podając  je wraz z cytrynianem klomifenu (50 mg 2 x dziennie),
- stosowanie NAC może być świetnym sposobem na pozbycie się kamieni nerkowcyh, jednak nie działa tak samo efektywnie u wszystkich.

Zalecane jest dawkowanie N-acetylocysteiny w ilości od 500 do nawet 3000 mg dziennie. Jeżeli jej "przedawkujemy" zostaniemy poinformowani o tym przez biegunkę i mdłości. Stosując go przez dłuższy czas, należy suplementować również cynk, miedź oraz wit. C, gdyż NAC usuwa je z krwi.

N-acetylocysteina występuje naturalnie w jogurtach, czerwonej papryce, brokułach, soi, kiełkach pszenicy, drobiu, czosnku, żółtkach jaj.

Źródło:
Rak to nie wyrok, Ryszard Grzebyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz