wtorek, 20 czerwca 2017

Dong quai (Dzięgiel chiński) - "kobiece" zioło

  Dong Quai to naturalny chiński preparat wytwarzany z korzeni niezwykle aromatycznej rośliny. Lekarstwo to znane jest już od tysięcy lat – głównie na Dalekim Wschodzie. Trudno więc nie wierzyć w jego niesamowitą moc! W Polsce preparat ten znany jest również pod nazwą dzięgiel chiński, a ponieważ stosowany jest w leczeniu najróżniejszych kobiecych dolegliwości, bywa nazywany także żeńskim żeń-szeniem.

Pomaga w typowo kobiecych dolegliwościach:
  • mięśniaki (polipy) w macicy,
  • PMS,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • ból miednicy,
  • suchość pochwy,
  • huśtawki nastroju,
  • ułatwia powrót do zdrowia po porodzie
  • pomaga w regulacji cyklu miesiączkowego,

Dong Quai jest również znany jako zioło przeciwzapalne, które jest przeciwbólowe (łagodzenie bólu) i antyspazmatyczne. Jest tradycyjnie stosowany do problemów zdrowotnych związanych z płodnością, spowodowanych przez stagnację krwi.
Dzięgiel odżywia płyny ustrojowe, zmniejsza zmęczenie i obniża ciśnienie krwi. Jest bogatym źródłem witaminy B12. Może pomóc w stymulacji i wytwarzaniu czerwonych krwinek. Dzięki temu pośrednio zwiększa ilość energii i zmniejsza zmęczenie poprzez zwiększenie liczby krwinek, które transportują tlen
Dong Quai może również łagodzić bóle ciała, w tym bóle głowy, migrenę, bóle stawów, a nawet niewyraźne lub zaburzone widzenie i szum w uszach.


Dong Quai (Angelica sinensis) jest ziołem, któremu przypisuje się skuteczne łagodzenie takich objawów okresu menopauzy, jak uderzenia gorąca, suchość pochwy czy depresja. Nasila działanie oraz poprawia wykorzystanie w organizmie hormonów płciowych. W okresie menopauzy pomaga w przeniesieniu produkcji estrogenów z jajników do nadnerczy.
Należy pamiętać, że Dong Quai najlepiej działa w połączeniu z wit. E, B6 i cynkiem.

Dong Quai jest dostępny w  różnych formach (np. kapsułkach, tabletkach, nalewkach) do kupienia przez Internet, w sklepach z żywnością naturalną, zielarniach.


Możliwe działania niepożądane:
Dzięgiel chiński może mieć łagodne działanie przeczyszczające.
Krwawienie miesiączkowe może wzrosnąć podczas stosowania dzięgla chińskiego.
Przerwij stosowanie dzięgla chińskiego, gdy wystąpi wysypka.
Ostrzeżenia:
Nie należy stosować dzięgla chińskiego, jeśli jest się w okresie ciąży lub okresie karmienia piersią.
Należy ograniczyć przebywanie na słońcu podczas kuracji dzięglem chińskim, zwłaszcza jeśli jest się jasnej karnacji. Dzięgiel zawiera substancję zwane psoralen, która może reagować z promieniami słonecznymi, powodując wysypkę lub poważne oparzenia słoneczne.
Dawkowanie:
W tradycyjnej medycynie chińskiej określa się następujące dawki tego preparatu:
Endometrioza- 200 mg standardowego wyciągu lub 1/2 łyżeczki. Płynny ekstrakt 3 razy dziennie.
Menopauza- 400-800 mg dziennie standardowego ekstraktu w 2-3 dawkach dzielonych lub od 1/4 do 1/2 łyżeczki. Płynny ekstrakt 3 razy dziennie.
Okres okołomenopauzalny- 400-800 mg standardowego ekstraktu dziennie w 2-3 dawkach dzielonych lub od 1/4 do 1/2 łyżeczki. Płynny ekstrakt 3 razy dziennie.
PMS- 200 mg 3 razy dziennie lub 20 kropli płynnego ekstraktu codziennie.

Inne źródło:
Menopauza: 3 do 5 mg dziennie. Dong quai jest najczęściej przepisywanym lekiem ziołowym w medycynie orientalnej, ponieważ pomaga utrzymać w równowadze poziom hormonów. Zazwyczaj jest osiągalny w składzie preparatów zawierających też inne ekstrakty ziołowe.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz