wtorek, 20 marca 2018

Homocysteina

Dr Adam Przygoda  przekazuje ważne informacje o homocysteinie, od minuty .9.




W 1968 roku naukowcy z Harwardu zaobserwowali, że dzieci u których wykryto
wadę genetyczną objawiającą się mocno podwyższonym stanem homocysteiny miały
tak „zapchane” i uszkodzone tętnice, jak osoby w średnim wieku które od lat chorują na miażdżycę. W medycynie jest znany przypadek, gdy dwuletnie dziecko zmarło z powodu ogromnych zmian miażdżycowych. Skąd u tak małego dziecka miażdżyca?
Nadmiar homocysteiny jest przez znawców tematu uważany za jeden z głównych czynników prowadzący do poważnych chorób układu sercowo – naczyniowego. Dzieje się tak dlatego, że homocysteina uszkadza wewnętrzną warstwę tętnic tzw. śródbłonek. Organizm lecząc te uszkodzenia wysyła w to miejsce cholesterol, aby zablokować dalsze mikro pęknięcia. Powstaje
stan zapalny oraz postępująca miażdżyca.
Z tego artykułu dowiesz się jak obniżyć poziom homocysteiny. Kuracja jest prosta i skuteczna.


Homocysteina jest aminokwasem który w nadmiarze jest bardzo niebezpieczny dla naszego organizmu. Niestety nikt w Polsce profilaktycznie nie zleca wykonanie tego prostego badania.

Homocysteina powstaje w organizmie w procesie metylacji metioniny (przeniesienia grupy metylowej z metioniny). Metionina obficie występuje w mięsie, owocach morza, produktach mlecznych (kazeinie mlekowej),białkach jajek. Jej minimalne ilości można spotkać również w warzywach tj. orzechy brazylijskie, nasiona sezamu, fasola, groch, jednak te dawki są bardzo małe w porównaniu do mięsa. Spożywanie zbyt dużej ilości białka powoduje wzrost metioniny. Aby proces metylacji odbywał się prawidło, to potrzeba przede wszystkim witamin: B2, B6, B12, kwasu foliowego, magnezu oraz cynku. Gdy mamy deficyty tych składników komórkowych, to cały proces jest zakłócony i w organizmie zaczyna przybywać homocysteiny.

Poziom homocysteiny
Poziom homocysteiny w naszym organizmie jest zmienny i różny w różnych okresach naszego życia. Najniższy jest przed okresem dojrzewania i wynosi ok. 6 mmol/l. W okresie dojrzewania poziom zaczyna gwałtowanie rosnąć. Niestety u mężczyzn jest go wtedy więcej niżu kobiet. Osiąga średnio 10 mmol/l u mężczyzn i ok. 8 mmol/l u kobiet. U kobiet jest niższy ponieważ estrogen utrzymuje homocysteinę w normie. Dzieje się tak do okresu menopauzy. Potem ilość homocysteiny u kobiet i mężczyzn wyrównuje się. Naukowcy zastanawiali się, dlaczego u osób starszych poziom homocysteiny jest znacząco wyższy? Doszli do wniosku, że im człowiek starszy, tym przyswajanie witamin jest na niższym poziomie, W szczególności jest problem w przyswajaniu witaminy B12. Wyższa homocysteina u osób starszych może „pochodzić” również od niewydolności nerek lub przyjmowania zbyt dużej ilości leków.


WARTOŚCI HOMOCYSTEINY
•Poniżej 6,0 mmol/l – idealnie
•Między 7,0 – 8,0 mmol/l – wartość graniczna
•Powyżej 9,0 mmol/l może powodować powstanie złogów miażdżycowych

Jaki powinien być optymalny poziom homocysteiny?
Tu zdania są podzielone. Laboratoria, albo nie precyzują ile powinna wynosić homocysteina, albo kierują się wytycznymi wewnętrznymi. Niektórzy uważają, że poziom pomiędzy 11 – 15 mmol/l jest odpowiedni. Wg. mnie jest on za wysoki. I to znacząco za wysoki. Znam przypadki gdzie osoby dostawały zawału, a poziom homocysteiny miały na poziomie 11 mmol/l. Badania wykazały, że ok. 30% pacjentów z zaawansowaną miażdżycą miało wartość homocysteiny na poziomie 15 mmol/l.
Analizując wyniki badań wielu osób można dojść do wniosku, że wartość homocysteiny powyżej 9 mmol/l może powodować powstawanie złogów miażdżycowych. Tak więc, najlepiej utrzymać poziom homocysteiny w przedziale do 7 mmol/l.

Co powoduje podwyższenie homocysteiny we krwi?
•brak mikroelementów
•niezakwaszony żołądek
•zbyt dużo białka w diecie
•zła praca nerek (spadek funkcji nerek powoduje podwyższone stężenia homocysteiny i
cysteiny)
•problemy z tarczycą
•łuszczyca
•niektóre leki usuwające witaminy z grupy B
•palenie papierosów
•nadmierne spożywanie alkoholu
•otyłość
•stres
•zbyt mała aktywność fizyczna
•zaburzona metylacja
•zaparcia


Homocysteina a układ sercowo-naczyniowy
Śródbłonek, czyli wewnętrzna część tętnicy pod wpływem min. homocysteiny ulega uszkodzeniu. Gdy w organizmie brakuje składników odżywczych np. witaminy C, to miażdżyca postępuje bardzo szybko. Każde takie mikropęknięcie musi być naprawione. Wątroba zaczyna produkować zwiększoną ilość cholesterolu, który jest kierowany w miejsca pęknięć. Jednak, gdy tętnice są zwapnione, to stają się bardzo kruche, często pękają i tego cholesterolu potrzeba bardzo dużo. Krew zaczyna mieć problemy z przepływem i zwiększa się ciśnienie. Zdarza się, że powstanie skrzep i uniemożliwi przepływ krwi. Z reguły kończy się to zawałem mięśnia sercowego lub udarem.
To nie cholesterol jest problemem, tylko uszkodzenia
ścianek tętnicy. A te spowodowane są min. brakiem witaminy C, lizyny, proliny, witaminy E oraz podwyższonym stanem homocysteiny.
Podwyższone stężenie homocysteiny w osoczu jest czynnikiem ryzyka wystąpienia zwężenia tętnicy szyjnej. Badania zebrane w latach 1996 – 2006 wykazały, że każdy wzrost homocysteiny o 5 mmol/l zwiększa o 20% ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Zapewne od dawna słyszałeś, że stres może doprowadzić do zawału. Stres również podnosi poziom homocysteiny. W badaniach przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanowym w Ohio, w których objęto kobiety w średnim wieku, wynika, że jednorazowy, krótkotrwały stres jest w stanie podnieść poziom homocysteiny z 5,8 do 6,2 mikro mola na litr. Niby to nie wiele, ale łatwo się domyślić, że długotrwały lub często pojawiający się stres jest w stanie zwiększyć poziom homocysteiny dużo ponad normę

Homocysteina i wpływ na mózg
Badania wykazują wpływ homocysteiny na nieprawidłowe działanie mózgu. Dr David Perlmutter oraz dr Daniel G. Amen twierdzą, że poziom homocysteiny przekraczający 9 mikromoli/litr oznacza drastyczny wzrost ryzyka wystąpienia problemów neurologicznych i należy koniecznie podjąć się obniżenia poziomu homocysteiny.
Niektórzy naukowcy wykazali, że podwyższony poziom homocysteiny ma związek z migreną.
Bardzo pomocne okazało się wspomaganie witaminami B kompleks oraz kwasem foliowym.
Taka suplementacja pozwala ograniczyć częstotliwość bólów głowy oraz nasilenie bólu.
Wyższy poziom homocysteiny jest uważany za jeden z czynników zwiększonej ilości udarów, otępienia i choroby Alzheimera.
Dr Perlmutter podaje w książce „Księga zdrowia mózgu” takie dawki witamin, gdy poziom homocysteiny mimo suplementacji ciągle wzrasta:
•przyjmować pełny zestaw B kompleks(metylowany)
•zwiększyć dawkę kwasu foliowego do 1,2 mg (800 mg rano i 400mg wieczorem)
•zwiększyć przyjmowanie witaminyB12 do 1000 mikrogramów (500 mikrogramów rano i 500 wieczorem)
Nauka już od dawna wie, że podwyższony poziom homocysteiny (wyższy niż11 mmol/l) jest jednym z czynników wywołujących chorobę Alzheimera. Losowe badanie placebo wykazało, że obniżenie poziomu homocysteiny u osób cierpiących na tę przypadłość za pomocą wysokich dawek witamin z grupy B pozwala zapobiec atrofii istoty szarej i skurczeniu się całego mózgu w okresie 2 lat. Pacjentom podawano następujące dawki witamin: B6: 20 mg, B12: 0,5 mg i kwas foliowy: 0,8 mg.
Homocysteina jest bardzo silnym stymulantem mikrogleju w naszym mózgu (mówiąc prościej - niszczy nam mózg).

Homocysteina a zwyrodnienie plamki żółtej 
Jak wykazało jedno z badań, poziom homocysteiny powyżej 15 mmol/l wiązał się z podwyższonym ryzykiem zwyrodnienia plamki żółtej w oku wśród osób poniżej 75 roku życia.
Gdy poziom witaminy B12 we krwi jest poniżej 125 mcg to ryzyko zachorowania wzrasta aż 4 krotnie.
Podobne badanie wykonali naukowcy z Harwardu. Przebadano ponad 5 tysięcy kobiet u których wykryto problemy z układem krążenia. Podzielono je na dwie grupy. Jedna przyjmowała 2,5 mg kwasu foliowego, 50 mg witaminy B6 oraz 1mg witaminy B12. Druga grupa przyjmowała placebo. Po 7 latach leczenia okazało się, że w grupie kontrolnej zachorowało na zwyrodnienie plamki żółtej 55 osób, a w grupie placebo 82 osoby.

Jak często wykonywać badanie poziomu homocysteiny?  
Gdy zdiagnozowano u Ciebie miażdżycę, masz problemy z nerkami, przeszedłeś zawał lub udar, to koniecznie musisz określić poziom homocysteiny. Na pewno będzie za wysoki.
Przyjmując określone dawki witamin, jesteś w stanie doprowadzić homocysteinę do poziomu 7 mmol/l. Jednak musisz cyklicznie kontrolować jej stan. Najlepiej takie badanie wykonać raz na dwa miesiące. Jeśli homocysteina będzie rosła, to trzeba skorygować dawki witamin.
Jeśli nie cierpisz na żadną poważną chorobę, a mimo to masz podwyższony poziom homocysteiny, to tak samo, sprawdzaj homocysteinę co 2 miesiące i stosuj kurację witaminową. Kobiety po okresie menopauzy oraz mające problemy hormonalne powinny badać homocysteinę min. dwa razy w roku. Gdy Twój poziom homocysteiny jest w normie i jesteś zdrowy, to sprawdzaj ją raz na rok.

Kilka słów o witaminach stosowanych w obniżeniu homocysteiny. 

Witamina B 2  (ryboflawina)
Jest nam potrzebna do metabolizmu białek, węglowodanów i tłuszczów uwalniając z nich energię. Jest niezbędna do tworzenia komórek nerwowych, komórek krwi oraz kolagenu. Wspiera komórki przed działaniem wolnych rodników. Przyjmowanie witaminy B2 zapobiega powstawaniu zaćmy. W organizmie największe jej ilości znajdują się w mięśniach. Ryboflawina bardzo „nie lubi” światła, w szczególności ultrafioletowego, kawy, środków uspokajających oraz zobojętniających kwasy żołądkowe. Niedobory najczęściej występują u osób starszych.
Objawy niedoboru: bolesność języka, pieczenie oczu, uczucie zmęczenia, problemy ze wzrokiem, zajady w kącikach ust, anemia, neuropatia, wypadanie włosów, światłowstręt, nerwica, dychawica oskrzelowa, łuszczyca.

 
Witamina B6
To właśnie tej witaminy najczęściej nam brakuje. 
Witamina B6 jest bardzo nietrwała. Jest wrażliwa na temperaturę, powietrze i światło.
Uczestniczy w ponad 130 reakcjach chemicznych w naszym organizmie. Pomaga wytwarzać przeciwciała w układzie odpornościowym, bierze udział w metabolizmie aminokwasów, uwalnia glukozę z wątroby oraz pełni ważną rolę w regeneracji czerwonych krwinek. Większa ilość hormonów nie będzie odpowiednio wytworzona, gdy nie będzie witaminy B6.
Utrzymuje właściwe proporcje sodu i potasu w organizmie. Pomaga w leczeniu cukrzycy, pozwala uniknąć zaćmy oraz zwiększa produkcję kwasu solnego w żołądku.
Skutecznie przynosi ulgę w atakach astmy oraz uśmierza ból w przypadku cieśni. Posiada łagodne działanie moczopędne, dlatego stosują ją osoby chore na nadciśnienie oraz np. kobiety w ciąży, które mają obrzęki kostek. Gdy mamy za dużo witaminy B6, a nie mamy cynku w organizmie, to możemy doświadczyć drętwienia, cierpnięcia i swędzenia dłoni i stóp.
Organizm przechowuje bardzo niewielkie dawki tej witaminy, dlatego musimy codziennie ją dostarczać. Przekształca homocysteinę w cysteinę.

Objawami niedoboru są:
•objawy skórne
•układu nerwowego,
•zmiany w szpiku kostnym,
•u dzieci często objawy padaczkowe,
•obrzmienie stawów,
•podwyższony cholesterol,
•bolesność w ustach i na języku,
•nudności,
•konwulsje,
•skurcze mięśni ramion i nóg,
•zaburzenia wzroku,
•artretyzm,
•anemia

 Witamina B12
Królowa witamin z grupy B. Uczestniczy w procesach produkcji czerwonych krwinek, metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów, wzrostu komórek nerwowych i tworzeniu się ochronnych osłonek nerwowych. Chroni organizm przed siarczanami oraz łagodzi napięcia w układnie nerwowym.
Jej niedobór trwający tylko dzień czy dwa powoduje zakłócenie wielu ważnych struktur i funkcji.
Witaminę B12 usuwają z organizmu np. leki przeciw wrzodowe oraz pigułki antykoncepcyjne. "Pod górkę" mają też ściśli  wegetarianie (weganie), dlatego, że ta witamina występuje przeważnie w pokarmach mięsnych oraz mlecznych.

Objawami niedoboru są:
• bolesność i pieczenie języka
• uczucie zmęczenia
• ubytek masy ciała
• bóle pleców
• cierpnięcia dłoni i stóp
• dezorientacja
• zakłócenie mowy (jąkanie się)
• niestabilny chód
• nerwowość
• zwiększona odporność na ból
• drętwienia
• uczucie gorąca i zimna
• objawy psychotyczne
• nadwrażliwość wątroby
•nadczynność tarczycy.

Gdy poziom witaminy B12 od lat jest zbyt niski, to może się to skończyć paraliżem na skutek uszkodzenia nerwów i w końcu śmiercią. W międzyczasie pojawią się objawy choroby umysłowej.
Aby organizm dobrze przyswoił witaminę B12 musi mieć wapń oraz enzym zwany mukoproteiną. Enzym ten występuje w żołądku (pod warunkiem, że jest on dobrze zakwaszony).
Najwięcej witaminy B12 jest przechowywana w wątrobie, nerkach, sercu, trzustce, jądrach,
mózgu, szpiku kostnym.
W suplementacji przeciwko homocysteinie powinno się przyjmować tzw. metylowaną formę witaminy B12 np. metylokobalaminę
.
Kwas foliowy
Kwas foliowy, mimo że nie ma oznaczenia litery B, należy do kompleksu witamin z tej grupy.W naturze występuje pod nazwą folian (i tylko taką formę powinny suplementować osoby chcące obniżyć homocysteiną).
Brak kwasu foliowego lub witaminy B12 powoduje anemię nawet wówczas, gdy organizm ma pod dostatkiem żelaza.
Kwas foliowy gromadzony jest w wątrobie. Dość znaczna jego ilość występuje w rdzeniu kręgowym. Mózg potrzebuje tej witaminy, aby prawidłowo funkcjonował. Zbyt niski poziom kwasu foliowego objawi się zaburzeniami emocjonalnymi oraz umysłowymi. Kwas foliowy jest niezbędny do wytworzenia odpowiedniej ilości i jakości kwasów żołądkowych.
Suplementując kwas foliowy wraz z witaminą B12 wspomagasz leczenie artretyzmu oraz wrzodów. Gdy zauważysz u siebie: anemię, gładkość języka (czasami również obrzęk), biegunkę, nerwowość, „zajady” w kącikach ust, rozdrażnienie, to w pierwszej kolejności dostarcz foliany (kwas foliowy).
Objawami mocnego niedoboru są: 
-zaburzenia w układzie krwiotwórczym,
- anemia, 
-osłabienie organizmu, 
-schorzenia wątroby, 
-kolki wrzodowe,
- depresja, 
-apatia, 
-zawroty głowy, 
-zaniki pamięci, 
-bezsenność, 
-rozdrażnienie, 
-schorzenia jelita cienkiego.
Brak kwasu foliowego w diecie kobiet w ciąży powoduje np. odklejanie się łożyska, przedwczesny poród, uszkodzenie cew nerwowych oraz nadmierne krwawienie.
Jeśli płód nie otrzyma odpowiedniej ilości kwasu foliowego, to może to doprowadzić do uszkodzeń mózgu, tylnego rozszczepu kręgosłupa czy rozszczepu podniebienia.
Kwas foliowy działa synergicznie z witaminą B12. Gdy brak jest w organizmie witaminy B12, to również będzie niedobór kwasu foliowego.
Kwas foliowy niszczy ogromna ilość leków np. środki antykoncepcyjne, terapia estrogenowa, leki przeciwcukrzycowe, diuretyki, aspiryna. "Zwykła" biegunka i wymioty drastycznie szybko pozbawiają nasz organizm kwasu foliowego. 
Podobnie jest z osobami cierpiącymi na celiakie.
Inne przyczyny utraty kwasu foliowego to: oparzenia, utrata krwi, nowotwory, odra, palenie
tytoniu oraz nadmierne spożycie alkoholu.

  Podstawowa kuracja

 
Jeśli chcemy skutecznie podziałać na homocysteinę, to w pierwszej kolejności powinniśmy oznaczyć jej ilość. W tym celu należy udać się do laboratorium i wykonać badanie. Czas oczekiwania na wynik jest różny, ale z reguły trwa ok. tygodnia.Gdy otrzymamy wynik, a tam wartość homocysteiny wynosi powyżej 7 mikromoli, to należy od razu zacząć przyjmować witaminy z grupy B kompleks. Apteczny B kompleks mija się z celem, gdyż ani to dobre (metylowane) formy, ani odpowiednie dawki. Przede wszystkim należy zwiększyć dawki witamin B2, B6, B12, kwasu foliowego. Oraz dostarczyć cynk, magnez oraz kwasy Omega 3 pozyskane z ryb nie roślin.
Witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie i nie są magazynowane zbyt długo w organizmie, a nadmiar jest wydalany z moczem. 

Ile przyjmować?
Foliany (kwas foliowy) – 1mg
Witamina B12: 400 mcg (w formie: metylokobalaminy)
Witamina B6: 10mg
Witamina B2: 10mg
Omega 3: 2g (DHA min. 400 mg)
Cynk: 15 mg
Magnez: 450 mg jonów magnezu
Probiotyk np. JoyDay, SanProbi Super Formuła
Inulina z cykorii: 1,5g do 5g na dobę

 
Magnez przyjmujemy rano i po południu, a cynk wieczorem. Nie przyjmujemy cynku i magnezu razem.
Suplementacja witaminami jest podstawą, ale do unormowania homocysteiny niezbędne będzie również zadbanie o mikroflorę jelitową. 
Łotewscy naukowcy udowodnili, że podczas gnicia białek w jelicie grubym wraz z występującymi zaparciami, powstaje metan, który niszczy witaminy z grupy B. Bez tych witamin nigdy nie unormuje się homocysteina. Dlatego, na samum początku niezbędne jest poprawienie pracy jelit. Jeśli masz problem z wypróżnianiem się, to po 1.-codziennie rano (ok. godz. 7) wypijaj szklankę ciepłej wody, a potem drugą szklankę z dodatkiem soku z cytryny. Po 2.-dostarcz probiotyk, który unormuje mikroflorę jelitową (polecam JoyDay, SanProbi Super Formuła). Po 3.-jeśli nie pomoże to kup herbatkę "Naturalna herbatka oczyszczająca" firmy Mitra. Zaparzaj zgodnie z instrukcją (to ważne). 
Można też kupić gotowe modulatory poziomu homocysteiny.


Co zrobić gdy poziom homocysteiny nie spada?
Zdarza się, że dostarczamy witaminy B2, B6, kwas foliowy, B12, a poziom homocysteiny rośnie, zamiast spadać. W takim przypadku nie należy przerywać kuracji, ale należy zwiększyć ilość witaminy B6 i B12. Konieczne jest też dostarczenie magnezu w odpowiedniej ilości. Aby enzymy mogły wykonać swoją pracę potrzebujemy zadziałać synergicznie i dostarczyć betainę oraz cholinę. Nasz  organizm jest w stanie wytworzyć betainę z choliny, która jest szczególnie polecana jako substancja poprawiająca efektywność pracy mózgu i rozwój tkanki nerwowej.
Może się zdarzyć, że mamy uszkodzony gen MTHFR. Jest to gen odpowiedzialny za tworzenie enzymu o nazwie reduktaza metylenotetrahydrofolianu. Dzięki MTHFR kwas foliowy jest przekształcany do postaci folianu. Wg. badań, okazuje się, że uszkodzenie tego genu może miećco druga osoba. Czy da sięto jakośsprawdzić? Oczywiście. Możemy sprawdzić polimorfizm MTHFR, jednak nie radzę liczyć na skierowanie od lekarza. Trzeba to zrobić we własnym zakresie. Mutacji genu MTHFR jest ponad 50, ale nas interesują
tylko dwie: c677T i A1298c. C677T jest robione przez większość dobrych laboratoriów. Trudniej jest z A1298c. W przypadku ciągłego wzrostu homocysteiny ważne jest, aby sprawdzić obie mutacje.Jeśli nie możemy wykonać badań mutacji genów, to warto wykonać
w laboratorium badanie krwi p o d k ąt e m :
- poziomu witaminy B12
- poziomu kwasu foliowego
- poziomu transferyny
- poziomu ferrytyny,
- poziomu żelaza we krwi
Jeśli poziom kwasu foliowego będzie znacząco podwyższony, to jest to dla nas znak, że metylacja może nie zachodzić prawidłowo. Podobnie jeśli poziom żelaza we krwi oraz transferyny jest wysoki, a poziom ferrytyny niski, to również może oznaczać zaburzenia metylacji.
Kupując preparaty z magnezem należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy.
1 . Zawartość jonów magnezu w jednej tabletce.
2. Postać w jakiej występuje magnez w danym preparacie. Istotna jest zawartość jonów magnezu, a nie łączna zawartość soli czy tlenku. Producenci na opakowaniach bardzo różnie podają. Dla nas nie liczy tylko ilość jonów magnezu.Jak już wiemy ile jest jonów, to patrzymy na postać magnezu. To od tego zależy jaka będzie przyswajalność magnezu.
Na rynku są dostępne formy magnezu jako sole organiczne oraz nieorganiczne.
Organiczne sole to: cytrynian, mleczan, askorbinian, asparginian, jabłczan.
Nieorganiczne: węglan, tlenek, chlorek, azotan
Najlepiej przyswajalne są sole organiczne, czyli cytrynian i mleczan. Wchłanianie ich wynosi ok 90%. Nieorganiczny węglan to tylko 30%, a tlenek „całe” 5%.
Jeśli w tabletce masz 100 mg jonów magnezu, ale w formie tlenku, to wchłonie się tylko 5% z tych 100mg.
Cytrynian wg. badań jest lepiej przyswajalny niż mleczan. A w kolejności przyswajania wygląda to tak: cytrynian magnezu, glukonian magnezu, jabłczan magnezu, mleczan magnezu, wodoroasparaginian magnezu.
Gdy po 2 miesiącach dostarczania witamin pójdziemy zrobić badanie kontrolne i poziom homocysteiny dalej będzie wysoki, to należy pomyśleć o wdrożeniu suplementu o nazwie TMG (trimetyloglicyna). Inna nazwa to Betaina. Jest to naturalna substancja występująca w organizmach roślinnych i zwierzęcych. Jej działanie polega na przekształceniu homocysteiny z powrotem w metioninę. Bez problemu kupicie tę substancjęw internecie. Przyjmować należy od 1 do 4 gramów dziennie.
Jest kilka badań które ukazują zdrowotny wpływ N-acetylocysteiny (NAC) w obniżaniu homocysteiny w osoczu. NAC zmniejsza stężenie homocysteiny i poprawia stan śródbłonka. W badaniu użyto dawki 600 mg N-acetylocysteiny.Po kolejnych 2 miesiącach należy ponownie zbadać poziom homocysteiny i jeśli dalej będzie rósł, to trzeba porozmawiać z lekarzem na temat zastrzyków z witaminy B12 lub zastosować metylokobalaminę w żelu do nosa. 
W sprzedaży znajduje się również podjęzykowa forma witaminy B12, ale ona nie przyswaja się tak dobrze, gdyż cząsteczka kobalaminy jest za duża by skutecznie przeniknąć jamę ustną. Śluzówka w nosie pozwala szybciej przyswoić witaminę B12. Oczywiście nie ma co liczyć, ze kupicie żel do nosa z witaminą B12 w aptece, ale możecie sami zrobić taką "miksturę". Należy tabletkę z metylokobalaminą rozgnieść na drobny proszek, dodać kilka kropel wody i wymieszać tak, by powstała papka i delikatnie wetrzeć wewnątrz nosa. Nie  głęboko i nie za dużo. Kuracja ta nie powinna podrażnić śluzówki w nosie, ponieważ metylokobalamina jest delikatna, ale już dodatki użyte przez producenta nie koniecznie takie są. 

Dlaczego poziom homocysteiny rośnie?
Bardzo trudno to zdiagnozować bez pełnego audytu danej osoby. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:
- nawodnienie organizmu
- odpowiednią kwasowość żołądka
- prawidłową pracę jelit i nerek
Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie to katastrofa i tak jest postrzegana przez nasze ciało.
Jest to sytuacja bardzo stresowa, która negatywnie odbija się na pracy wszystkich narządów. Gdy nasz żołądek jest zbyt słabo zakwaszony (a tak jest w większości przypadków), to produkuje zbyt małą ilość kwasu solnego lub ten kwas jest za słaby. Niestety, to powoduje, że nie przyswajamy z diety większości witamin w tym tak ważnej B12, która znajduje się głównie w mięsie.
Witaminy wchłaniają się w jelicie cienkim oraz po części grubym, dlatego mając zanieczyszczone jelita, możemy przyjmować duże dawki, a one i tak się nie wchłoną. Najpierw oczyszczamy jelita oraz przyjmujemy witaminy.
Mimo że metionina jest nam bardzo potrzebna, to osoby z wysoką homocysteiną powinny ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa oraz produktów mlecznych. Ograniczyć to nie znaczy, że całkowicie wyłączyć ich z diety.
Innym ważnym czynnikiem wzrostu homocysteiny jest siedzący tryb życia. W jednym z badań osoby po wstawieniu bypassów lub po przebytym ataku serca zmniejszyły średnio o 12% poziom homocysteiny tylko poprzez regularne ćwiczenia fizyczne.
Stres - masz go dużo, to masz dużo homocysteiny. Naucz się relaksować oraz odpoczywać. Najbardziej pomocne są techniki oddechowe.

Sugestie odnośnie dodatkowej suplementacji
Gdy kuracja podstawowa, nie obniży homocysteiny, to sięgamy po dodatkowe„argumenty”.
Suplementy podane niżej wg. wielu badań redukują poziom homocysteiny. Dawki są wypisane od – do. Na początek proponuje przyjąć dawkę najniższą, a jeśli poziom nie będzie spadał, to zwiększać.
Witaminy z grupy B zawsze działają synergicznie, dlatego w tym przypadku konieczne jest przyjmowanie całego B kompleks.
Sam kwas foliowy w formie 5-MTHF (forma zredukowana) jest w stanie obniżyć poziom
homocysteiny o 25%

-  N-acetylocysteina: 600 – 1200 mg
-  TMG (trimetyloglicyna, betaina): 1 g - 4 g

1 komentarz:

  1. nie słyszałem o homocysteinie... to świadczy o tym jak mało społeczeństwo uświadomione jest. Pozdrawiam, R.

    OdpowiedzUsuń