Na co działa?
Oskoła łagodzi bóle reumatyczne, wrzodowe, działa przeciwnowotworowo, przeciwgorączkowo, moczopędnie, odtruwa organizm, wzmacnia system odpornościowy, pomaga przy anemii, zwiększa energię, reguluje nadciśnienie. Stosowana jest też w chorobach skórnych.Wskazana jest w chorobach nerek, gdyż poprawia ich zdolność filtracyjną, pobudza wydalanie moczu, wypłukuje z przewodów moczowych złogi, zapobiegając tym samym tworzeniu się kamieni moczowych.
Ma silne działanie przeciwwirusowe, polecana jest więc przy grypie czy innych opornych na leczenie chorobach wirusowych. W badaniach u chorych na wirusowe zapalenie wątroby zmniejszyła aktywność wirusa o 43%.
Ponadto sok z brzozy wspomaga odchudzanie, prawdopodobnie poprzez regulację poziomu cukru i insuliny, podobno zmniejsza apetyt.
Co zawiera?
Wobec tych właściwości wydaje się być oczywiste, że sok z brzozy musi zawierać duże ilości minerałów, witamin i wszelkiego rodzaju mikroelementów. Sok zawiera błyskawicznie przyswajalny cukier, kwasy organiczne (jabłkowy i cytrynowy), liczne sole mineralne, potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, miedź, aminokwasy, witaminy z gr. B.Dawniejszymi laty, kiedy nie było takiej ilości pożywienia przez cały rok jak teraz, doskonale mineralizował on organizm podczas tzw. przednówku, to znaczy w okresie, kiedy skąpe zapasy żywności były na wykończeniu, a nowe uprawy nie wydały jeszcze plonów. Skoro remineralizuje to również podwyższa poziom energii.
Oskołę można śmiało podać niemowlęciu, choć oczywiście nie należy przesadzać z ilością.Okazuje się, że równie wartościowa jest świeża, jak i sfermentowana lub zakonserwowana alkoholem (ta już nie dla dzieci :)). Niestety, pasteryzowany sok traci sporą część swoich wartości. Najlepiej samemu wywiercić dziurkę o małej średnicy w conajmniej 10 letnim drzewie, które jeszcze nie puściło listków, na wysokości do 1 metra i włożyć w nią kawałek gałązki o mniejszej średnicy, która posłuży jako lejek. Po zbiorach otwór należy zakorkować, a ranę posmarować maścią stosowaną w ogrodnictwie lub wilgotną gliną, aby drzewo mogło się zregenerować.
Ile pić?
Codziennie można wypić 1-2 szklanki soku. A w celu odmłodzenia organizmu zaleca się wypijanie ok. 2-3 litrów soku dziennie przez 21 dni :)Nalewka brzozowa
sok z brzozy
spirytus
Sok z brzozy pozyskiwany z pni można utrwalać spirytusem, dając na jedną część soku, jedną część spirytusu.
Nalewkę pija się dla wzmocnienia organizmu 3 razy dziennie po ok. 40 kropli rozmieszanych w pół szklanki wody, soku lub herbaty ziołowej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz