poniedziałek, 17 września 2018

Choroby serca i układu krążenia

Chociaż choroby serca i układu krążenia mają coraz więcej ofiar, to nie jest tak, że my jesteśmy wobec nich całkowicie bezsilni. Czynników wywołujących te choroby jest dużo i nad nimi trzeba zapanować. Są to m.in. otyłość, stany zapalne, toksyny, przetworzone jedzenie, leki bardzo często osłabiają mięsień sercowy.
Żeby zadbać o serce, o cały układ krążenia trzeba zadbać o... wątrobę.  Bez sprawnej wątroby nie będzie sprawnego układu krążenia. Bo wątroba oczyszcza krew.


Arytmia

inne nazwy; migotanie przedsionków, kołatanie serca. Charakteryzuje się szybkimi, nieregularnymi uderzeniami serca. Arytmia może pojawić się bardzo nieoczekiwanie, i tak samo nieoczekiwanie może się skończyć. Powstaje w wyniku zdenerwowania albo nieprawidłowego wytwarzania oraz przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu.
Objawy są od zmęczenia, poprzez trudności w oddychaniu, aż do palpitacji serca.
Kołatanie serca raczej nie stanowi zagrożenia dla życia, ale w niektórych przypadkach może zwiększyć ryzyko zawału, może dojść też do niewydolności mięśnia sercowego.
Należy znaleźć przyczynę dolegliwości, może nią być;
- nadczynność tarczycy
- zbyt niski poziom cukru we krwi
- choroby płuc
- miażdżyca
- zawał
- zbyt niski poziom mikroelementów (szczególnie potasu i magnezu)
- nadużywanie alkoholu i nikotyny
- u niektórych kawa może wywołać kołatanie serca

Suplementacja;
- kwasy omega 3 - 1,5 - 6 g
- koenzym Q10 - do wysycenia organizmu, potem dawka podtrzymująca
- l-karnityna - 1-6 g na dobę
- magnez - 300 - 1000 mg (taurynian lub cytrynian)
- potas - 2 x 300 mg (cytrynian)
- tauryna - 500 - 4000 mg
- wit. C - min. 2 g
- wit. E - 800 IU   wzmacnia i reguluje bicie serca
- OPC
- selen - 100 mcg
- B kompleks 50 mg
- enzymy trawienne
- soda oczyszczona
- pestki moreli (5-6 ziarenek przed snem)

Zioła;
- wyciąg z głogu (nalewka)
Pomocne mogą być tabletki do ssania Validol.
Ograniczyć stres!


Dusznica bolesna

Gdy do serca przepływa zmniejszona ilość krwi, to może podczas większego wysiłku powodować ból i uczucie ucisku w piersi - nazywamy to dusznicą bolesną albo chorobą niedokrwienną serca. Niedokrwienie zawsze oznacza brak tlenu.
Osoba taka skarży się na ból w piersiach, ma dosyć płytki oddech, najczęściej atakuje podczas uprawiania sportu. Gdy osobom uprawiającym sport podawano koenznym Q10 byli w stanie ćwiczyć o 50% dłużej zanim zaczęli odczuwać ból. Dodatkowo koenzym Q10 zmniejszał ilość ataków dusznicy, więc powinien być tu podstawą.
Istnieje też "fałszywa dusznica". Objawy są takie same tylko przyczyna inna; nie jest ona spowodowana zamknięciem tętnic tylko ich skurczem. Bardzo często dopada ona osoby nerwowe, zalęknione, zestresowane, przemęczone.
Oba te ataki zwykle różni to, że atak prawdziwej dusznicy występuje z reguły po dużym wysiłku. A atak tej fałszywej dusznicy może się przydarzyć w każdym momencie, nawet podczas snu.
Jeśli nastąpi taki atak to należy małymi łykami wypić szklankę zimnej wody.
Wit. E - stosowano ją już ponad 70 lat tamu, by pozbyć się dusznicy bolesnej. Stosowano bardzo duże dawki (nawet 2 000 IU na dobę). Kuracje wit. E zaczyna się od małych dawek -od 100 IU, następnie po pewnym czasie wchodzi się na 400 IU, po 2-3 tyg na 800 IU i co 2-3 tyg podnosi się dawkę o 400 IU. Witamina E jest bardzo bezpieczna, ale należy stopniowo wchodzić na duże dawki. Organizm do dużych dawek wit. E przyzwyczaja się powoli. Stosowanie dużych dawek powoduje, że serce zaczyna oszczędzać tlen i dzięki temu może lepiej wykonywać swoją pracę. To jest ważna informacja dla osób po zawale. W przypadku osób, które mają zastoinową niewydolność serca, wysokie ciśnienie to należy to robić pod nadzorem lekarza. W przypadku nadciśnienia po wit E ciśnienie może się jeszcze bardziej podnieść, dlatego należy ją bardzo stopniowo wprowadzać. Osoby z niewydolnością serca powinny zacząć od 50 IU i podnosić co 25 IU.
Najlepsza wit E będzie z pełną gamą tokoferoli.  D α-Tocopherol będzie lepszy niż dl α-Tocopherol (sztuczna i niekorzystna forma).
Zapotrzebowanie na wit E rośnie wraz z wiekiem, u dorosłych zdrowych osób dawka powinna wynieść ok. 600 IU. Duże dawki wit. E mogą o 40%  zmniejszyć ilość pacjentów chorych na układ  krążenia.

Nadciśnienie

W Polsce 6 na 10 osób cierpi na nadciśnienie. Jeśli utrzymuje się ono długo to 3-krotnie wzrasta ryzyko niewydolności serca. Przy pewnych zaburzeniach w naszym organizmie prawie zawsze wzrasta ciśnienie krwi. Nadciśnienie pojawia się z wielu powodu, najpopularniejsze to;
- nadciśnienie jelitowe - występuje wtedy, gdy zostaje uszkodzona komórka nabłonka jelit i do wątroby przenika bardzo duża ilość płynu. Bardzo często jest to połączone z silnymi biegunkami albo zaparciami. Aby je uzdrowić należy zadbać o jelita.
- nadciśnienie nerkowe (należy wesprzeć nerki)
- nadciśnienie błonowo-naczyniowe
Obecnie medycyna uważa nadciśnienie za nieuleczalne. Z leków na nadciśnienie najskuteczniejsze uważa się diuretyki (moczopędne), ale one odwadniają i wypłukują potas, a bez potasu serce nie będzie prawidłowo funkcjonować.
Dawniej normą było ciśnienie 100+wiek, teraz normy się zniża do 120/80. Jeśli ktoś ma 60+ to dla niego granica gdzie zaczyna się nadciśnienie wynosi 150/90/
Najczęstsze przyczyny nadciśnienia:
- zbyt duże odwodnienie - to najczęstszy powód
- problemy z nerkami
- nadmiar sodu
- brak magnezu, potasu
Wyeliminować przyczynę i nadciśnienie powinno zniknąć.
Suplementacja;
- Jarrow Pressure Optimizer (Optymizator Ciśnienia) - wszystkie składniki w tym zawarte mają klinicznie udowodnioną skuteczność, że obniżają ciśnienie krwi, zwiększają wytrzymałość naczyń krwionośnych i polepszają pracę układu krążenia

- niacyna
- koenzym Q10 - 200 mg
- wit. C - 1-3 g
- wit. E - 400-800 IU
- Likopen - 15-60 mg
- B kompleks 50 mg
- omega 3 -1,5 - 6 g
- l- arginina - do 1 g
- OPC
- NAC - 300 mg
- potas - 300 mg
- magnez - 300 mg
- liść oliwny
- dieta LOGI
Upał dla osoby z nadciśnieniem jest równoważny z przyjęciem kolejnej dawki leku (nadmiernej dawki). W upały lepiej z lekarzem zmienić ustawienia leków.

Niedociśnienie

lekarze często je lekceważą, twierdząc, że jest lepsze niż wysokie ciśnienie, i że nie grozi wylew. itd. Nie jest to do końca prawda. Niedociśnienie wykazuje na zbyt wysoki poziom tlenku azotu w organizmie. Nadmiar tlenku azotu usuwa wit. B12, najlepiej podana dożylnie. Do tego dołączyć wit. E, C, miłorząb japoński i powinien się nadmiar tlenku azotu zredukować.

Niewydolność serca

Jeśli serce jest osłabione to nie jest w stanie dotlenić wszystkich komórek. Okazuje się, że często jest to skutek nadmiernego przyjmowania leków. Inne przyczyny to; nadciśnienie, niewydolność skurczowa lewej komory, miażdżyca.
Wyróżnia się 4 stopnie objawów niewydolności krążenia;
1) nie ma problemów z nadmierną aktywnością fizyczną
2) ma umiarkowane ograniczenie w aktywności fizycznej
3) bardzo duże ograniczenie w aktywności fizycznej
4) osoba, która nie wstaje z łóżka
Co zrobić:
- ograniczyć alkohol i papierosy
- ograniczyć sól (może zaostrzyć niewydolność)
- pić mało ale często (WODY!)
- trening relaksacyjny, masaż
Jeśli u kogoś występują obrzęki stóp to na 99% jest to niewydolność krążenia. Szczególnie jeśli rano nie ma obrzęków, a są pod wieczór, a w nocy dodatkowo chodzi się do toalety to na 100% niewydolność serca.
Nie istnieje żaden lek, który skutecznie leczyłby zastoinową niewydolność serca. Więc jedyny ratunek w diecie i suplementacji.
Zdrowe serce ma dużo; magnezu, potasu, karnityny i koenzymu Q10, i analogicznie- słabemu sercu tych rzeczy brakuje, więc trzeba je uzupełniać.
Suplementacja:
- tauryna - 1-4 g
- koenzym Q10 - 100-300 mg
- wit E od 50 IU do 1200 IU (stopniowo podnoszona jak wyżej opisane)
- wit. B1 (benfotiamina) - 50-300 mg- bardzo ważna dla serca, zdarza się, że niewydolność spowodowana jest jej brakiem
- selen - 100 mcg - serce bardzo lubi selen, jak jest go mało to cierpi
- magnez (orotan najlepiej ew. cytrynian) - jak jest ciężka niewydolność to najlepiej iść na wlew (większość miast ma kliniki witaminowe) doustnie. 300 - 1000  mg
- potas - 500 mg (ostrożnie jeśli ktoś przyjmuje leki oszczędzające potas lub  glikozydy nasercowe)
- kreatyna (fosforan kreatyny) - 2-5-10 g często jest niedobór jej w tej chorobie, dawkę powoli się zwiększa
- tauryna - 1-4 g
- PQQ
- l-arginina - 2 x 1 g
- l-prolina - 1 g
- omega 3 z krya - 3 x 500 mg
- wit. C - 1,5 g
- pyłek pszczeli+mleczko pszczele  -bardzo ważne i potrzebne
- ew. dożylny wlew z glutationu
Wszystkie dawki można podzielić na mniejsze i przyjmować w ciągu dnia.

Koktajl wzmacniający mięsień sercowy:
1 łyżeczka d-rybozy + 1 łyżeczka kompleksu aminokwasów (polecany) + 1 łyżka jagód acai + 1 łyżka kakao raw + 3 g cytrynianu magnezu + 1 łyżka sproszkowanej aronii + mleko migdałowe 150 ml + krople Toda. Wymieszać w blenderze i wypić. Koktajl do codziennego stosowania.

Miażdżyca


Według lekarzy miażdżyca powstaje z tłustego jedzenia. Jak się jednak okazuje - miażdżyca występuje tylko w krajach uprzemysłowionych. Miażdżyca jest chorobą wewnętrznych ścian tętnic. Polega ona na odkładaniu się utlenionych frakcji tłuszczowych. Z reguły są to tłuszcze trans (występujące w margarynach). W dużej ilości w blaszce miażdżycowej jest wapń, jest ona przez to twarda jak kość. A cholesterol ma konsystencję plasteliny. To wapń jest przyczyną miażdżycy, a nie cholesterol. Cholesterol będzie też, ale w bardzo małej ilości.
Ratunkiem są antyoksydanty
Miażdżyca jest chorobą mitochondriów, więc będzie szła w parze z jakąś inna chorobą (cukrzycą, nadciśnieniem). Czasami za miażdżycą stoi zakażenie chlamydią.
Skutecznym sposobem na miażdżycę jest zastosowanie stymulatorów pepsynowych. Wystarczy przyjmować 3 x dziennie po 1 g soli. I aby wyzwolić czynniki pepsynowe należy zadbać o zakwaszenie żołądka. Należy też układ pokarmowy zregenerować; kapusta (która zawiera duże ilości siarki), marchew (karoten), czarna rzodkiew (która reguluje pracę wątroby) - będą skutecznie działać w regulacji układu trawiennego.
Suplementacja:
- koenzym Q10 - do wysycenia
- witC - 500 - 3000 mg
- wit. E - 400 - 1000 IU (podnosić stopniowo, jw)
- B kompleks - 50 mg
- wit. D3
- magnez - 300 mg
- potas - 300 mg
-chrom - 100 mcg
- cynk - 15 mg
- omega 3 - 1-3 g
- tauryna - 500 - 3000 mg
- NAC - 100-600 mg
- l-arginina - 1 g
- OPC
 - Pterostilben
- enzymy trawienne

Tutaj protokół Paulinga.

Udar

 Udar najczęściej zabija, i to często osoby młode. Jest bardzo podobny do zawału, tylko dotyczy mózgu. Najgorsze, że często nic nie wskazuje na to, że udar może nadejść. Około 10% osób po udarze wraca normalnie do życia zawodowego, 40% doświadcza niepełnosprawności w stopniu lekkim, kolejne 40 % w stopniu ciężkim, kolejne 10% wymaga opieki pielęgniarskiej do końca życia...  Zostaje zadbać nam o profilaktykę.
Wyeliminować czynniki ryzyka:
- wysokie ciśnienie
- palenie tytoniu
- cukrzyca
- otyłość
- podwyższony poziom cholesterolu (ale nie 220)
- nadużywanie alkoholu
- siedzący tryb życia
- kobiety stosujące estrogen albo hormonalną terapię zastępczą też są w grupie ryzyka
- homocysteina wysoka

Suplementacja:
- omega 3 - 3 g
- koenzym Q10- do wysycenia
- wit E - 400 IU
- wit C - 2 g
- ALA - 200-400 mg
- NAC - 2 x 400 mg
- Fosfatydyloseryna -150 mg
- Acetyl - l-karnityna - 2 x 400 mg
- miłorząb japoński - 60 mg
- wit. D3
- B kompleks 50 mg
- B12 - 2 x 500 mcg
- foliany - 2 x 400 mcg
- lek homeopatyczny Arnica 200 CH. Podać 5 granulek dwa razy dziennie pod język do rozpuszczenia. Można lek rozpuścić w niewielkiej ilości wody i podać. To lek zrobiony z zioła z Arniki górskiej jego działaniw jest nieocenione przy udarach, wylewach i wszelkich kontuzjach. W miarę poprawy podawać rzadziej -raz dziennie, co drugi dzień itp. - polecany przez grupowiczów na homeopatii.

Objawy:
- niewyjaśnione zawroty głowy lub uczucie chwiejności
- utrata widzenia, szczególnie w jednym oku
- utrata mowy, albo nie rozumienie jej
- drętwienie w okolicach twarzy
- silny, nietypowy ból głowy

Sprawdzi się tlenoterapia. Pomocne będą też zwierzęta (pies, kot) - zwierzęta pomagają zmniejszyć nadciśnienie.


Dieta
Dieta roślinna będzie skuteczniejsza w chorobach serca. Chociaż u osób z chorobą niedokrwienną serca dieta paleo przynosi większe korzyści niż dieta śródziemnomorska.

Aspiryna
Aspiryna jest bardzo popularnym lekiem, prawdopodobnie jest to najpowszechniejszy lek na świecie. Jest to syntetyk, który ma oczywiście swój odpowiednik w naturze. Kwas salicylowy pochodzi z kory wierzby płaczącej, tylko różnica między tym naturalnym a sztucznym jest ogromna. Niestety, ale większość badań robionych jest na syntetycznej aspirynie.
Aspiryna zapobiega krzepnięciu krwi, zapobiega powstaniu w tętnicach zakrzepicy. Niestety, zwiększa także ryzyko krwawień z układu pokarmowego ponieważ uszkadza wyściółkę. U niektórych osób mogą pojawić się nawet krwawienia w mózgu, i nie są to pojedyncze przypadki.
FDA oznajmia, że nie należy przyjmować aspiryny profilaktycznie jeśli ktoś nie miał zawału. Jeśli miał, to jak najbardziej (jeśli nie chce mu się zmienić stylu życia i diety).
ACARD to tzw. aspiryna powlekana.  Wg badań dawka ta w minimalnym stopniu wchłania się z jelit, dlatego jej działanie przeciwagregacyjne praktycznie nie występuje. Acard jest majstersztykiem marketingowym. Za opakowanie 6- tabl. 75 mg płaci się ok.8 zł, gdzie w opakowaniu jest 4,5 g kwasu acetylosalicylowego. Kupując czystą aspirynę mamy w tabletce 500 mg tego kwasu. Koszt zwykłej aspiryny za 10 tabletek 5-6 zł i mamy 5 g kwasu.
Działanie aspiryny jest inne w przypadku mężczyzn, inne w przypadku kobiet. U kobiet jako lek przeciwzawałowy nie daje praktycznie żadnego efektu. Ale u mężczyzn, jak najbardziej daje. U kobiet bardziej niż u mężczyzn zapobiega udarowi mózgu.
U osób, które przez długie lata przyjmują aspirynę częściej występują uszkodzenia wzroku, szczególnie zwyrodnienie plamki żółtej, która jest związana z wiekiem. Przyjmowanie aspiryny obniża białe krwinki, o połowę zmniejsza ilość wit C w organizmie.
W naturze jest kwas salicylowy, nie acetylosalicylowy! I ten z natury (np. wyciąg z wierzby) można codziennie zażywać.
Najwięcej kwasu salicylowego jest w kminku, w przeliczeniu 1 łyżeczka kminku = 1 tabletka aspiryny.

Blokery kanału wapniowego
Są one bardzo często przepisywane jeśli ktoś ma nadciśnienie, arytmię. Najczęściej lekarze przepisują blokery kanałów wapniowych, sodowych i potasowych. Blokery kanału wapniowego hamują przedostawanie się wapnia do komórek. Tyle, że ona "zamykają drzwi" nie tylko do wapnia, ale i do wit. C.... A długotrwały niedobór wit. C odbije się na tętnicach, powstaną mikropęknięcia i zacznie się proces miażdżycy. Udowodniono, że najgorsze są leki zawierające nifedypinę, a zaleca się brać je długoterminowo...  Jeśli ktoś musi przyjmować te leki to koniecznie niech przyjmuje wit. C, najlepiej rozpuszczalną w tłuszczach (palmitynian askorbylu, liposomalna,  PureWay C).

Zawał

Zawał to nie tylko zatkane naczynia krwionośne.  Na sekcjach u zawałowców wielokrotnie nie znajduje się żadnych zatorów, tylko po prostu utratę komórek mięśnia sercowego.Gdy spadnie ilość komórek serca do 70% to może wystąpić zawał. Dlatego należy wzmocnić i zregenerować komórki, przejść na zdrowy styl życia. Bardzo ważny jest wtedy lekki masaż całego ciała, bo odciąży serce.
Serce lubi świeże powietrze, spacery, miód, winogrona, arbuzy, orzechy.
U kobiet częściej występują nietypowe symptomy; nudności czy bóle szczękowe. U kobiet częściej zawał kończy się śmiercią. U kobiet najczęstsze objawy zawału tu:
- trudności z oddychaniem
- ból i nagła słabość, która nie ustępuje nawet w spoczynku,
- niespodziewane zmęczenie, które narasta podczas wysiłku,
- mdłości, niestrawność
- bladość skóry,
- pot,
- zimna wilgotna skóra
Objawy u mężczyzny:
- ból i promieniowanie w kierunku lewej łopatki, ramienia, szyi lub szczęki
- ogólna słabość,
U mężczyzn ból jest bardzo silny, u kobiet bardzo mały...

Jeśli ktoś ma predyspozycje do zawałów to najlepszym lekiem jest Strofantyna G. Kiedyś była powszechnie używana, jednak okazała się za dobrym lekarstwem i przemysł medyczny jej zakazał. Można zamówić niemiecką w kropelkach. Sprawdza się super w przypadku zawałów i dusznicy bolesnej. Działa w przeciągu minuty od spożycia (tą w tabletkach należy rozgryźć i wymieszać ze śliną, żeby się wchłonęła jeszcze w jamie ustnej).
Podczas zawału następuje zakwaszenie serca kwasem mlekowym, a takie zakwaszenie mogą spowodować fale radiowe (radary, routery, wi-fi, anteny satelitarne, telefony komórkowe). Dlatego należy unikać tego lub przynajmniej wyłączać na noc co można.
Co zrobić gdy nastąpi zawał;
- wezwać pogotowie i nie zamykać drzwi (możliwa utrata przytomności),
- zanim przyjedzie karetka postarać się jak najbardziej zrelaksować, żeby obniżyć poziom stresu, zwiększy się tlenek azotu i rozszerzy tętnice
- przyjmujemy 5 g wit C
- 2 tabletki Galgantu pod język, jak nie ustąpi ból to po 5 min kolejne 2 tabletki,
 - oddychamy do torebki 2 min,
- przyjmujemy pieprz cayenne (znany jest z tego, że potrafi zatrzymać atak serca i to w 30 sek) - rozpuszczamy łyżeczkę pieprzu w szklance gorącej wody i pijemy, i tak co 15 min, aż kryzys minie lub przyjedzie karetka.
Można też przy otwartym oknie (chodzi o zimne powietrze) walić ręką rytmicznie w klatkę piersiową i głośno kaszleć, aż charczeć.
Kuracja dla zawałowców:
- koenzym Q10
- wit. C
- galgant
- wino pietruszkowe
- karnityna
- tauryna
- magnez
- potas
- niacyna
- omega 3 (4 g dziennie omega 3 pochodzenia rybnego pomaga sercu się zagoić, lepiej się kurczyć oraz zmniejszyć ryzyko niewydolności)
- wit. E
- ziołowe wzmocnienie po zawale; łyżkę glistnika zalać wrzątkiem, odstawić na 15 min, pić przed każdym posiłkiem po łyżeczce przez 10 dni.


Składniki odżywcze w chorobach układu krążenia

Nie ma jednego suplementu, który poprawiłby pracę układu krążenia. Serce  potrzebuje zbyt wielu składników odżywczych.
Najpierw należy usunąć stany zapalne w organizmie. Nawet paradontoza może być przyczyną chorób serca.   Wielu chorobom serca można zapobiec przez suplementację, choćby wit z gr. B, karnityna, tauryna, koenzym Q10, wit. C, kwas ALA... Ale zawsze na pierwszym miejscu ma być dieta. Jeśli ktoś ma problemy z układem krążenia to szkodliwe jest mięso, szczególnie gdy nie ma się zakwaszonego żołądka (jak to zrobić - TUTAJ opisałam).
  • omega 3 - jego zwiększona ilość w diecie obniży poziom cholesterolu, zmniejszy ciśnienie krwi, zmniejszy ryzyko powstania zatorów w naczyniach krwionośnych. To taka "multipigułka", która działa na cały organizm. Działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo (pomagają w chorobie zwyrodnieniowej stawów), są polecane dla sportowców (zmniejszają bóle przeciążeniowe). U osób, które dostarczają więcej EPA ryzyko zapadnięcia na zastoinową niewydolność serca maleje aż o 50% (a jeśli już nastąpi to szansa na przeżycie zwiększa się o 35%). Raczej każdy po 40 r.ż. powinien suplementować omegę 3. Dzieci też powinny suplementować, będą spokojniejsze, lepiej będą zapamiętywać informacje, zwiększy się ich koncentracja. Żeby omega 3 działała, musi być przyjęta z posiłkiem zawierającym tłuszcz (to co jest w kapsułce to jest za mało). Fajny będzie olej z kryla, szczególnie pomocny dla osób z problemami krążenia (mniejsza dawka omega 3 z oleju z kryla działa lepiej niż inne źródło omega 3 w większej dawce) - duży udział ma synergia oleju z astaksantyną. Dobre produkty to olej z kryla z Olimpu i Aliness, ale cenowo opłaca się Aliness patrząc na dawkę.
  • sulforafan - środek pochodzący z brokułów, ma silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne. Znajdziemy go w warzywach krzyżowych; brokuły, kapusta, kalafior, jarmuż, kalarepa, rzodkiew, rzepa, kiełki brokułu. "Tarczycowcy" nie powinni spożywać warzyw krzyżowych, tylko kupić sulforafan w suplemencie (zawierają goitryny podszywające się pod hormony i blokują pracę tarczycy).
  • witamina C - jest podstawą dla wzmocnienia ścian naczyń krwionośnych. Stosowana w dużych dawka poprawi nie tylko stan śródbłonka, ale i funkcjonowanie całego układu krwionośnego. Obniża stan zapalny w organizmie, działa antystresowo. Mówi się, że miażdżyca to jest ukryty szkorbut, czyli zbyt mała ilość wit. C w organizmie. Dawka powinna być rozłożona na cały dzień, np. co 3 h po 0,5-1 g i stosowana codziennie, nie przez jeden dzień.
  • witamina D3 - jest w stanie obniżyć ciśnienie, zapobiega zastoinowej niewydolności serca. Ważny jest jej poziom we krwi, najlepiej ok. 80 ng/ml (w przypadkach nowotworowych więcej).
  • niacyna (B3) - w dużych dawkach pozwala uporać się z paradontozą (+Co Q10+wit. C), obniża poziom cholesterolu (robi to dużo lepiej niż statyny), jest w stanie obniżyć poziom trójglicerydów o 52%, zapobiega zlepianiu się czerwonych krwinek. Ważne jest, żeby uzyskać efekt flush (jak podnosić dawki TUTAJ fajnie jest omówione). Niacyna jest skuteczna tylko w dużych dawkach, np. 3 g na dobę ( 3 x 1 g). Tylko w takiej ilości jest w stanie obniżyć poziom cholesteroli i ciśnienia. Niacynamid nie jest tak skuteczny.
  • potas - serce pracuje na potasie. Dawka dobowa to 150 - 300 mg cytrynianu potasu. Dużo potasu mają ekologiczne rodzynki jak ktoś nie chce się suplementować.
  • magnez - jest pewna korelacja między ilością magnezu w diecie a udarem miażdżycowym.  Każde 100 mg jonów magnezu u osób starszych obniża ryzyko udaru o 9%. TUTAJ więcej informacji.
  • koenzym Q10 - to bardzo silny antyoksydant. Jest rozpuszczalny w tłuszczach, występuje w większości komórek naszego organizmu (jako ubichinol), bez niego komórki nie wytworzą energii. Większość koenzymu Q10 nasz organizm produkuje sam, ale jego produkcja z wiekiem maleje. Do 25 r.ż jego produkcja wzrasta, a później już tylko powoli maleje. Szczególnie odczuwają to osoby po 50 r.ż. Produkcję mogą zakłócić też; przewlekłe choroby, zbyt intensywne ćwiczenia, niektóre leki (statyny). Obecnie uznany jest jako środek leczniczy takich chorób jak: przewlekła niewydolność serca, nadciśnienie, cukrzyca typu 2 i zaburzenia mitochondrialne. Poleca się go również osobom z wysoką homocysteiną. Gdy połączy się go z selenem, to aż o 54% zmniejsza się śmiertelność u osób starczych na skutek chorób serca i naczyń krwionośnych (200 mcg selenu i 200 mg Q10). Koenzym Q10 pomaga uszczelnić śródbłonek, blokuje stres oksydacyjny, jest pomocny w obniżaniu ciśnienia krwi. Produkowany jest w wątrobie, a bez sprawnej wątroby, nie będziemy mieli sprawnego serca. Aby organizm mógł sam wytworzyć koenzym Q10 to potrzebuje witamin, minerałów i aminokwasów (fenyloalaniny, tyrozyny i metioniny). Jeśli dosuplementujemy wit. E to zwiększy się produkcja Co Q10 o 30%. Dlatego wit. E jest bardzo ważna i dla wątroby, i dla serca, ale nigdy w nadmiarze i musi być dostarczana np, z wit. C. U osób z chorobami serca stwierdzono zdecydowanie niższy poziom CoQ10 niż u osób zdrowych. Sprawdza się w profilaktyce miażdżycowej. Ile stosować? Najpierw trzeba wysycić organizm (3-5 mg/kg masy ciała przez 3 tyg) , a potem stosować  dawkę podtrzymującą (ok. 100 mg). Ilość we krwi powinna być przekroczona 0,25 mg/l. Wtedy dopiero zaczyna pełnić funkcję ochronną dla serca. U osób z chorobą wieńcową sprawdza się 150 mg/dziennie (po wysyceniu organizmu). Osoby po zawale mogą wejść na dawkę 400-600 mg. Najlepiej przyjmować go rano lub w południe i z tłuszczem. Dawkę dobową dobrze jest podzielić na 2-3 razy. Przyjmować go z min. 50 mcg selenu (forma selenit dla "sercowców". Selenitu nie przyjmować z wit C, selenometioninę - tak). Istnieją dwie formy koenzymu Q10; ubichinon (służy do metabolizmu energetycznego, to utleniona forma koenzymu) i ubichinol (jest antyoksydantem). Poziom we krwi wzrasta po 6-8 h po spożyciu. Większość ubichinonu zostaje zamieniona na ubichinol. Ważna jest jakość produktu, który kupujemy. Najlepszy będzie firmy Kaneka. Obecnie na rynku najtańszy koenzym Q10 pochodzi z Chin, trochę droższy jest z Indii,  a najlepszy będzie z USA i Japonii. Obie formy tak samo szybko podnoszą poziom we krwi. Ubichinon wchłania w 20-30%, a ubichinol 40-60%, ale jest sporo droższy. Po przecięciu kapsułki ubichinon jest żółtawy, a ubichinol przeźroczysty, mlecznobiały. Produkt firmy Pharma Nord jest identyczny jak ten w naszym organizmie, i od wielu lat stanowi wzorzec jakości. Osoby po 40-40 r.ż. powinny zacząć go suplementować. Jeśli przyjmujemy doże dawki wit. E, a małe dawki wit C to marnujemy również koenzym Q10. Nie powinno się przyjmować CoQ10 podczas przyjmowania warfaryny i innych leków rozrzedzających krew. Kto jeszcze powinien przyjmować  koenzym; osoby z SM, z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, z łuszczycą, AZS,  schorzeniami stawów, chorobami jelit, przewlekłym zmęczeniem. Nawet u dzieci, które są nadpobudliwe bardzo fajnie działa koenzym Q10. Tutaj ciekawy podcast.
  • pterostilben jest to zmodyfikowany przez naturę resweratrol. Ale jest 4 razy lepiej przyswajalny niż resweratrol. Ma korzystne działanie na mózg, układ krążenia, ma działanie przeciwzapalne, poprawia pracę mitochondriów, działa przeciwnowotworowo (np. na czerniaka, nowotwór piersi), ma działanie przeciwlękowe. W połączeniu z kwercytyną bardzo wspomaga radio- i chemioterapię, szczególnie przy nowotworze jelita grubego . Jego głównym źródłem są czarne jagody, borówka czernica, borówka amerykańska, mniej ma winogrono. ! filiżanka ma ok. 25 mcg pterostilbenu. Jeśli chcemy wspomóc układ krążenia to trzeba go przyjąć min. 50 mcg.
  • OPC - otrzymuje się go z winogron. Wykazuje bardzo silne działanie przeciwutleniające (jest 20 x silniejszy niż wit C), polecany w problemach żylnych (tzw. ciężkie nogi), otwarte rany, które długo się nie goją, nocne obrzęki nóg, zaburzenia krążenia, zatory limfatyczne, zakrzepica, obrzęki, hemoroidy, poprawia krążenie krwi obwodowej, reguluje ciśnienie krwi, zapobiega zawałowi serca, udarowi mózgu, reguluje poziom cholesterolu, ma wpływ na oczy, pomaga sobie radzić z alergenami, obniża CRP (u osób z cukrzycą 2), wzmacnia kolagen, wzmacnia układ odpornościowy, pomaga w koncentracji, nawet u dzieci, rozrzedza krew (stopy i dłonie stają się ciepłe). Jest 5 x bardziej skuteczny od aspiryny. Najważniejsze to, że nie ma żadnych skutków ubocznych. 1 kapsułka OPC = ok. 300 kieliszków wina :) 400 g OPC pozyskuje się aż z 11 ton winogron! Już w ciągu 54 min jest całkowicie wchłonięte przez organizm. A "wychodzi" z organizmu po 72 h. A po 24 h odporność ścianek naczyń podwaja się, zapobiega zlepianiu się skrzepów i płytek krwi. Wzmacnia działanie witaminy A, C, E. Zalecany dla osób po udarze i zawale (+ wit. E). Stosować 1-4 mg/ kg masy ciała (średnio 2 mg). Przyjmować pół godziny po śniadaniu lub obiedzie, ale w godzinnym odstępie od leków, gdyż może wzmocnić ich działanie.  OPC naturalnie rozrzedza krew, ale bez szkodliwości aspiryny (5 x skuteczniejsze od aspiryny), zapobiega więc skrzepom. Przyjęcie 100 mg OPC powoduje taki efekt rozrzedzenia jak 500 mg aspiryny. OPC najlepszej jakości to Dr Rath OPC i OPC 133 Robert Franz.Te na pewno są pozyskiwane z wyciągu wodnego,a nie alkoholowego (a to ważne).
  •  liść drzewa oliwnego - bardzo mało ludzi wie o jego wartościach zdrowotnych. Liście mają wiele  aktywnych składników, które bardzo wspomagają układ krążenia. Dodatkowo bardzo dobrze sobie radzą z trudnymi do usunięcia pasożytami. Dla osób z chorobami krążenia liście oliwne (standaryzowany wyciąg) będą bardzo korzystne, a jeszcze bardziej w połączeniu z oliwą z oliwek. Specjaliści zalecają suplementację liściem oliwnym w przypadkach; podwyższonego ciśnienia krwi, miażdżycy, nadmiaru cholesterolu, drzewo oliwne regeneruje śródbłonek, działa jako inhibitor kanału wapniowego, zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, jest polecane w cukrzycy, rozszerzają naczynia wieńcowe, mają działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, regulują poziom glukozy we krwi. Oleuropeina zawarta w liściach poprawia przepływ krwi w tętnicach oraz wpływa regulująco na arytmię serca.  Przyjmując 2 x dziennie 500 mg standaryzowanego ekstraktu uzyska się efekt jak po lekach obniżających ciśnienie krwi.  Kupując taki suplement należy patrzeć na standaryzowaną ilość oleuropein (niech w kapsułce będzie ok 500 mg ekstraktu z liścia oliwnego i min. 15% oleuropein). Niektórzy producenci dodają do tego jeszcze wyciąg z głogu i jest to wskazane szczególnie dla osób, które mają dolegliwości sercowe na tle nerwowym. Liście oliwne nie mają działania toksycznego, ani nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania. Kuracja niech trwa min. 3 tyg., a najlepiej przedłużyć ją do 3 miesięcy i potem zrobić miesiąc przerwy. 
  • l-karnityna + l-tauryna -  aminokwasy są bardzo potrzebne do utrzymania zdrowia. L-karnityna może być wytwarzana w wątrobie, nerkach i mózgu, ale organizm potrzebuje do tego innych aminokwasów (lizyny i metioniny).  Wspiera spalanie tłuszczu zwiększając ilość energii (stąd może mieć działanie wyszczuplające). Produkcja karnityny przez osoby dorosłe jest niewystarczająca (ok 30% zapotrzebowania). Dlatego należy dostarczyć jej z pożywieniem, bo jeśli ćwiczymy lub przeżywamy dużo stresu to organizm zużywa jej ok 1 g na dobę (a w naszym ciele jest ok 25 g karnityny). Bez karnityny nie będzie enegi, jest bardzo ważna przy ciężkich chorobach, szczególnie u osób w starszym wieku. Mitochondria nie wytworzą energii jeśli nie będzie karnityny. Karnityna poprawi jakość serca, zwiększy jego siłę, zwiększy produkcję ATP, usuwa objawy osłabienia mięśnia sercowego. Jeśli nastąpi zawał to karnityna obniży jego intensywność dając dużo większe szanse na przeżycie. Warto wprowadzić ją, 3 x 250 mg (można kupić w proszku na wagę), jej działanie można odczuć już po kilku dniach. Po jakimś czasie dawkę można zwiększyć do 2-3 g na dobę. Tauryna to kolejny aminokwas niezbędny do prawidłowego funkcjonowania serca. Ma szerokie zastosowanie; stosuje się ją przy epilepsji, w stanach nadmiernego podniecenia, hamuje wytwarzanie cytokin prozapalnych, zwiększa siłę skurczów serca, działa antyarytmicznie, wpływa na równowagę magnezową (można kupić taurynian magnezu). Zwiększone zapotrzebowanie jest u osób stosujących chemio- i radioterapię, z zaburzeniami wytwarzania żółci, z chorobami ukł. krążenia, z sepsą, ciężkimi urazami, problemami z wątrobą. Poleca się ją osobom z eozynofilią. Dla osób z nadciśnieniem, gdzie problem "poszedł" już na oczy polecana jest tauryna, żeby chronić siatkówkę oka. Profilaktycznie przyjmuje się od 200 do 500 mg na dobę, w przypadku chorób ukł. krążenia d 500 mg do 4 g na dobę. Przyjmuje się ją w podzielonych dawkach, między posiłkami. Skutków ubocznych raczej się nie odnotowuje.
  • enzymy trawienne + d-ryboza + soda  gdy nasz organizm nie jest w stanie rozkładać spożytych białek, ale nie z braku zakwaszenia żołądka, tylko z braku enzymów trawiennych, to bardzo prawdopodobne są; zawał, zapalenie żył, udar. Dobry preparat powinien zawierać bromelainę, trypsynę,chymotrypsynę - to taka podstawa. Enzymów trawiennych jest dużo np. Now Foods, Life Extation (szukać jako enzymy proteolityczne)     D-ryboza - zwiększa produkcję energii w mitochondriach. Stosuje się ją głownie do leczenia fibromialgii, ale podawana osobom z niewydolnością serca poprawiała ich oddech, dodawała więcej energii, zwiększała siły witalne. Docelowo stosuje się ok. 5 g x 3 dobę.   Soda oczyszczona szczególnie polecana u osób po 40 rż., kiedy to spada ilość wodorowęglanów w organizmie, soda może pomóc. "Wszystko co genialne jest proste" - soda jest od bardzo dawna wykorzystywana leczniczo. Sodę rozpuszcza się zawsze w gorącej wodzie i pije małymi porcjami taki roztwór. Gdy przyjmiemy sodę to od razu jest ona wykorzystana do wyrównania równowagi zasadowej. Z wiekiem tracimy zdolność wytwarzania wodorowęglanów. Szczególnie w przypadku chorób, gdy organizm broni się przed zaburzeniem ph krwi tracimy sporą ilość wodorowęglanów. Powoduje to zmniejszenie obrzęku i obniżenie ciśnienia krwi. Soda "ochrania" potas, przez co potas może wniknąć do komórek. Sodę stosuje się również we wlewach, ratuje ona życie w przypadku zawałów serca, obniża obrzęk płuc. Podaje się wtedy 4% roztwór sody. W domu w razie zawału też można wypić roztwór sody - zapobiega kwasicy, która występuje podczas zawału (pić małymi łykami, trzymając chwilę w buzi - szybciej się wchłonie, a mniejsza szansa będzie na wymioty). Soda od bardzo dawna znana jest jako środek przeciw arytmi (w przypadku nagłego ataku serca przyjąć pół łyżeczki sody rozpuszczoną w małej ilości gorącej wody,wypić naraz). Kolejny sposób w przypadku arytmi: 125 ml soku pomidorowego+1 łyżeczka sody+1/4 łyżeczki soli, wymieszać i wypić. Po miesięcznej kuracji zrobić tydzień przerwy i powtórzyć cykl. Skuteczna metoda także w nadciśnieniu (zadziała jak diuretyk - zwiększy wydalanie sodu, ale nie potasu). Jeśli istnieje ryzyko wylewu to w szklance gorącego mleka rozpuścić łyżeczkę sody - pić rano od razu po przebudzeniu i wieczorem przed snem. Drugim sposobem jest zaraz po porannym umyciu zębów wypicie szklanki wody chłodnej i szklanki wody ciepłej, ale z dodatkiem łyżeczki sody. Stosować przez miesiąc czasu, potem 2tyg przerwy. Dzieciom do 5 lat raczej sody nie podajemy. Nie pijemy jej też po obfitych posiłkach, ani kiedy żołądek jest przepełniony. 
  • krople Toda - są drogie, ale są skuteczne. Stosowany chorobach sercowych, w regulacji ciśnienia, poprawia krążenie krwi, wspomaga metabolizm. Podaje się je pod język 3 razy dziennie po 15-20 kropli. Dla dzieci do 10 rż tyle kropli ile ma lat. 
  • Sytrinol - bardzo fajny suplement, działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, obniża cholesterol, LDL, trójglicerydy. Przyjmować 2 kapsułki dziennie. Produkt przebadany klinicznie i opatentowany. Dobry również dla cukrzyków.

  • GABA w dawce 400 mg na dobę jest w stanie usunąć nerwicę serca

Co rozrzedza krew:

Lekarze na rozrzedzenie krwi przepisują warfarynę, a to jest po prostu trutka na gryzonie. Leków nie odstawiamy sami! Należy badać czas krzepliwości krwi.

  • witamina E - doskonały zamiennik warfaryny. Potrzeba tylko dużych dawek (nawet 3200 j.m). Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne.
  • woda
  • witamina C
  • OPC
  • nattokinaza
  • lumbrokinaza (boluoke)
  • gożdziki
  • imbir
  • omega 3
  • bromelina
  • berberyna

Zioła na problemy sercowe

Stosujemy głównie nalewki (kupujuemy gotowe lub robimy sami)

  1. Hildegarda - dla Hildegardy serce jest siedzibą duszy, a za narząt otruwający serce uważa śledzionę, więc zaleca ona, aby w chorobach serca leczyć również śledzionę (tu się sprawdzą kasztany jadalne lub mąka z kasztanów - 1 łyżeczka mąki do ust, wymieszać ze śliną i połknąć. I tak kilka razy dziennie). Zaleca:

  1. Jacoubs Rinse - protokół
     
  • 1 łyżka granulatu lecytyny
  • 1 łyżka sproszkowanej trawy pszenicznej
  • 1 łyżka brązowego cukru (melasy lub miodu)
  • 1 łyżka oleju z krokosza barwierskiego tłoczonego na zimno
  • 1/2 łyżeczki proszku mączki kostnej (lub 500 mg wapnia i 500 mg magnezu)
  • 1 łyżka drożdży piwnychWszystko razem wymieszać i dodawać do jogurtów, soków itp.  Dodatkow wprowadzić dobrej jakości multiwitaminę, 1 g wit. C, wit. B6, 300 mg magnezu, 50 mg cynku, 200IU wit E przed snem, 50 mcg selenu.
  1. Andre Soul
  • 500 ml soku (pomarańczowy lub ananasowy)
  • 3 łyżki lecytyny w granulkach
  • łyżeczka witaminy C
  • 600 IU witaminy E
  • 100 mg wit B3 (niacyny) lub więcej
  • 600 mg wapnia + 300 mg magnezu
  • kapsułka z enzymami trtawiennymi (zawierające pankreatynę)

 

  • produkty pszczele (mleczko, pyłek, pierzga)
  • głóg (szczególnie nalewka do kupienia w aptekach)
  • kwas Bołotowa

Mieszanka w profilaktyce miażdżycy, nadciśnieniu, ogólnym napięciu, pięknie oczyszcza naczynia krwionośne.

po 100 g

kocanka

pączki brzozy

dziurawiec

kwiat rumianku

Wszystko wymieszać, zmielić i przełożyć do słoika.  Na wieczór zalewamy 1 łyżkę stołową 0,5 l wrzątku. Zaparzać 20 min pod przykryciem, przecedzić. Wypić na noc szklankę naparu z dodatkiem łyżeczki miodu (nic już nie jeść i nie pić!). Rano podgrzać pozostałą ilość naparu, dodać miód i po 0,5-1 godz można zjeść śniadanie. Cykl powtarzać do zużycia mieszanki. Kurację tę stosuje się tylko raz na 5 lat (takie są zalecenia Rosyjskich naturopatów). 


Sok zalecany dla układu sercowo-naczyniowego

0,5 szkl mleka migdałowego

1 łyżka suszonej aronii

1 łyżka oleju konopnego

0,5 łyżeczki świeżego imbiru

3 łyżki organicznego kakao

1 łyżka suszonego granatu

1 łyżeczka sproszkowanego rokitnika

2 kapsułki liścia oliwnego (wysypać zawartość)

Wszystko wymieszać z blenderze przez 20 sek na niskich obrotach.


 Układ krążenia najszybciej z weszystkich układów reaguje na dietę i suplementację.

 

 

 

4 komentarze:

  1. Cytrynian wg najnowszych źródeł jest szkodliwą formą magnezu i może powodować tachykardię!!! Stosowałem i mi zaszkodził!!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A co to za najnowsze źródła?

      Usuń
    2. Wejdź na grupę Magnesium Advocacy na FB, tam są ludzie, którzy się tym zajmują i tam znajdziesz info, pozdrawiam! :)

      Usuń
  2. Choroby układu krążenia to zdecydowanie choroby cywilizacyjne. Ogromne znaczenie ma to jak się odżywiamy, jaki tryb życia prowadzimy. Trzeba starać się by jak najlepiej przeciwdziałać ich powstawaniu. Szczególnie jeśli pojawiały się w rodzinie.

    OdpowiedzUsuń