Znaczenie magnezu w organizmie
Nasze komórki mają się najlepiej, gdy dysponują odpowiednim zapasem magnezu.
- bez magnezu nie ma życia!
- uaktywnia witaminę B1
- organizm w 99% składa się z 7 makroelementów: sodu, potasu, wapnia, fosforu, siarki i magnezu.
- aktywuje 320 enzymów.
- uczestniczy we wszystkich początkowych fazach reakcji biochemicznych.
- ma właściwości przeciwzapalne.
- aktywuje witaminę C, D, wapń, potas, miedź, cynk.
- niski poziom DHEA wynika z niedoboru magnezu. Jednak podanie doustne lub wlewy z magnezu nie zwiększają produkcji DHEA (ani DHEA-SO4),za to zwiększa podanie magnezu przez skórę.
- jest minerałem zasadowym (podobnie jak wapń).
- bierze udział w procesach syntezy i rozpadu głównie ATP.
- uczestniczy w biosyntezie kwasów nukleinowych i chromosomów.
- bierze udział w wielu etapach biosyntezy białek.
- reguluje napływ wapnia do komórek serca.
- aktywuje enzymy odpowiedzialne za przemiany węglowodanów i tłuszczy
- uszczelnia błony komórkowe (dzięki czemu sód i wapń nie są gromadzone w komórkach).
- ogranicza nadmierne wydzielanie neuroprzekaźników (działa jak adaptogen).
- działa odtruwająco.
- lęk, panika, depresja (magnezu uspokaja, wycisza hormony stresu, regeneruje nadnercza (+wit. C i ashwaghanda)).
- zakrzepy krwi (magnez, podobnie jak wit C, naturalnie zapobiega powstawaniu skrzepów)
- astma (brak magnezu to większa ilość histaminy = skurcz oskrzeli=astma)
- depresja (serotonina jest uzależniona od ilości magnezu w organizmie.
- choroby jelit (brak magnezu spowalnia pracę jelit i powoduje zaparcia. Magnez w większych dawkach, oprócz chelatów, powoduje chwilowe rozwolnienie)
- detoksykacja (pomaga usunąć metale ciężkie: ołów, kadm, aluminium)
- zapalenie pęcherza moczowego (niedobór magnezu będzie potęgował skurcze pęcherza)
- cukrzyca (magnez jest bardzo ważny w zapobieganiu i normowaniu cukrzycy.zwiększa wydzielanie insuliny, ułatwia metabolizm cukru, bez magnezu insulina nie jest w stanie przenosić glukozę do komórek)
- zmęczenie (to jedna z pierwszych oznak braku magnezu, ponieważ magnez uczestniczy w produkcji energii)
- choroby serca (arytmia, zawał)
- nadciśnienie (długotrwały niedobór magnezu powoduje, że naczynia krwionośne stają się mniej kurczliwe, są mniej elastyczne)
- hipoglikemia (bez magnezu, jak i bez chromu, zawsze będą spadki cukru we krwi)
- bezsenność (bez magnezu nie będzie serotoniny, a bez serotoniny nie będzie melatoniny, a bez melatoniny nie będzie snu)
- choroby nerek (w chorobach nerek zabrania się magnezu, ale dość często to właśnie brak magnezu powoduje te choroby. Tylko w przypadku ostrej niewydolności nerek nie powinno się stosować dużych dawek magnezu).
- migrena (niedobór serotoniny może wywołać też migrenowe bóle głowy)
- zaburzenia mięśniowo-szkieletowe, np. fibromialgia, drganie powiek, ból karku
- problemy z nerwami, wszelakie skurcze, zawroty głowy, dezorientacje
- ciąża i dolegliwości ginekologiczne (łagodzi PMS, bolesne miesiączkowanie, podczas ciąży łagodzi przedwczesne skurcze, stan przedrzucawkowy, rzucawke poporodową,
- osteoporoza (plus wapń i wit D3)
- Zespół Raynauda
- próchnica zębów
Większość osób ma magnez przy dolnej granicy. Szczególnie osoby, które są cały czas poddenerwowane. Pierwszym objawem braku magnezu jest zmęczenie psychiczne, fizyczne, osłabienie pracy serca, nadciśnienie, problem z nerkami.
Z diety obecnie nie dostarczamy wystarczających dawek magnezu. Średnio brakuje ok. 1/3 dziennego zapotrzebowania.
Gdy w organizmie brakuje magnezu, to wszędzie tam, gdzie powinien on się znajdować (bo w organizmie nie może być pustki), organizm wbuduje to co ma pod ręką i najczęściej jest to wapń (bo jest podobny do magnezu). A jak brakuje wapnia w organizmie, to organizm go wyciągnie z kości...
Jedną z przyczyn niskiego poziomu magnezu może być to, że zbyt często się myjemy. Zmywamy w ten sposób warstwę potu pokrywającą skórę, a wraz z nim magnez.
Magnezu się nie podaje jeżeli ciśnienie krwi jest bardzo niskie. Następuje osłabienie perystaltyki jelit, osłabienie pęcherza, nietrzymanie moczu, zatwardzenia.
Niski poziom magnezu stoi za:
- chorobami serca i układu krążenia,
- obniżeniem masy kostnej,
- problemami z nerkami,
- niedoczynnością tarczycy,
- depresją.
Przyczynami podwyższonego poziomu magnezu mogą być:
- ostra albo chroniczna niewydolność nerek,
- długotrwałe przyjmowanie leków, np. "na zgagę"
- zawierające magnez środki przeczyszczające.
Poziom magnezu możemy zbadać porównując go do poziomu wapnia. Sam wynik magnezu nie jest miarodajny.
Magnez a wapń
Wapń i magnez są równie istotni dla naszego organizmu. Wapń sprzyja "odkwaszeniu" organizmu (w celu "odkwaszenia" organizmu wystarczy dodać trochę minerałów np. z solą kopalnianą, i organizm sobie sam poradzi). Wapnia i magnezu nie powinno się przyjmować w jednej tabletce razem! Magnezu jest 10 tys. razy więcej w komórce niż wapnia. Zdrowa komórka ma zawsze dużo magnezu, a mało wapnia. Jak w nerkach będzie za dużo wapnia, a za mało magnezu to jest duże ryzyko powstania kamieni nerkowych. Wszystkie mięśnie zawierają więcej magnezu niż wapnia, w tym serce. Jeżeli brakuje nam magnezu to organizm "wrzuca" tam wapń bo jest on najbardziej podobny do magnezu. A jak brakuje wapnia w naszym organizmie to organizm "wstawi" ołów...
Prawidłowy "kombajn" to magnez, wit. D3 i K2.
Poziom magnezu - badania
Badania laboratoryjne określające poziom magnezu są niedokładne. Magnez w 50-60% magazynowany jest w kościach, reszta magazynowana jest w płynie wewnątrzkomórkowym. Krew zawiera tylko 1% całkowitej zawartości magnezu w organizmie. A do tego cały czas go wydalamy. We krwi znajduje się on raczej cały czas na tym samym poziomie. Jeżeli badanie elektrolitów wskaże nam, że magnez jest w dolnej granicy, to znaczy, że w komórkach na 100% go nie ma. Wtedy najlepiej zrobić wlew. Gdy mamy jakiś stres, napięcie, to magnez zostaje zawsze uwolniony z komórek do krwi.
Bada się z reguły krew z heparyną. Przedział wartości referencyjnych wynosi:
- magnez międzykomórkowy - 1,7 - 2,3 mmol/l
- magnez w surowicy - 0,65 - 1,07 mmol/l
- krew pełna (całkowita) - 30,4 - 36,4 mmol/l
Poziom magnezu w:
erytrocyty: 1,08 - 2,800 mmol/l
limfocyty: 42 - 44 mmol/l
pot: 0,25 - 3,0 mmol/l
włosy: 7 - 83 mg/g
Poziom magnezu należy szczególnie monitorować w chorobach nerek i chorób przewodu pokarmowego.
STRES
W każdej sytuacji stresowej następuje spadek magnezu i wit. C. Magnez,wit. C, wit B3 potrafią czynić cuda u osób z depresją, zaburzeniami nastroju; bardzo dobrze się sprawdza zjedzenie białka rano (dodaje energii w ciągu dnia). Magnez działa tonizująco na cały system nerwowy. Przewlekły stres doprowadza nie tylko do niedoboru magnezu, ale też i wapnia.
Podstawowy zestaw antystresowy: magnez 2 x 300 mg jonów magnezu, potas (cytrynian potasu będzie lepszy) 2 x 300 mg, wit. C min. 2 x 500 mg.
SEN
Magnez jest bardzo ważny do unormowania naszego snu. Niedobór magnezu zawsze będzie się wiązał z niespokojnym snem.
Magnez zmniejsza ilość krążącego kortyzolu; do tego jeszcze sprawdzą się kwasy omega 3, wit. C, kompleks wit B.
PROBLEMY Z SERCEM
Serce może niedomagać choćby z odwodnienia. Wiele chorych na serce leczonych jest diuretykami, które dodatkowo będą jeszcze wypłukiwać magnez, potas i osłabią mitochondria. Standardowe leczenie chorób serca polega na przyjmowaniu leków, które mają mnóstwo skutków ubocznych. A magnez może być jednym z najskuteczniejszych środków w leczeniu chorób serca. Mało komu przyjdzie do głowy, aby w przypadku udaru czy zawału zastosować suplementację magnezem.
Każdy kto ma jakieś problemy nowotworowe lub inne poważne schorzenia, powinien maksymalnie podnieść poziom magnezu oraz innych elektrolitów.
Jedną z funkcji magnezu jest skuteczny transport hemoglobiny przez czerwone krwinki. Gdy magnezu brakuje mniejsza się koncentracja czerwonych krwinek, hemoglobiny, żelaza. Gdy mamy przewlekły niedobór magnezu to mamy podwyższony poziom miedzi. Gdy brakuje magnezu zawsze wzrasta tętno (zwłaszcza to po wysiłku).
Magnez zapobiega rozkurczowi naczyń krwionośnych, ochrania przed skokami ciśnienia, przed udarem i zawałem, przed powstaniem skrzepów. Bez magnezu serce będzie bić za mocno, za często, i wielokrotnie nierówno. Magnez jest skutecznym lekiem antyartymicznym. Magnez należy stosować we wszystkich chorobach układu krążenia, prócz sytuacji, kiedy spada nam ciśnienie. Jeżeli podczas zawału dojdzie do niewydolności nerek, to suplementując magnez można sobie zaszkodzić. W takich sytuacjach robimy badania poziomu magnezu i konsultujemy się z lekarzem!
Gdy tętno mamy nieregularne to może to wskazywać zarówno na niski poziom wapnia, jak i magnezu. Aby wiedzieć, bez badań, czego mamy za mało, kluczem jest siła uderzeń serca. Jak serce bije zbyt mocno, aż czujemy je w piersiach - trzeba uzupełnić magnez; jak serce uderza zbyt słabo - to brakuje wapnia.
Magnez a nadciśnienie
Okazuje się, że średnio 410 mg magnezu dziennie obniża ciśnienie tętnicze od 2-6 mmHg.Im wyższa dawka, tym silniejszy efekt.
Jakie formy magnezu w problemach z sercem?
- orotan magnezu
- taurynian magnezu
- jabłczan magnezu
- glicynian magnezu
W przypadku arytmii przyjęcie 500 mg jonów magnezu (cytrynian polecany) 2 x dziennie działa regulująco.
Zalecany jest magnez + koenzym Q10 + wit E.
UDARY I URAZY MÓZGU
Magnez potrafi nas ochronić przed udarem mózgu... Już 100 mg więcej magnezu niż zazwyczaj wynosi przeciętna dobowa dawka, obniża ryzyko udaru o 10 %. W przypadku udaru, im szybciej lekarze podadzą dożylnie magnez, tym szybciej zahamują uszkodzenia. Najlepiej, żeby to nie było później ni 1-2 godz po ustąpieniu udaru. Magnez działa na bóle głowy. Ogólnie - co jest dobre dla serca - jest i dobre dla mózgu. A magnez bardzo wspomaga pracę i jednego i drugiego.
CUKRZYCA
Magnez wykazuje ogromną pomoc osobom z cukrzycą. Jest on niezbędny zarówno do produkcji insuliny, jak i uaktywnienia jej w organizmie. Aby magnez dostał się z krwi do komórki musi wykorzystać do tego insulinę. Ale również insulina bez magnezu nie przetransportuje glukozy do komórek. Magnez i insulina potrzebują siebie nawzajem. Bez magnezu trzustka nie wydzieli odpowiedniej ilości insuliny. Magnez chroni przed insulinoopornością. Badania wykazują, że zwiększone spożycie magnezu zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Badanie przeprowadzone w Meksyku wykazało, że po 4 mies. przyjmowania 382 mg magnezu dziennie u ponad połowy badanych zmniejszyła się ilość glukozy na czczo. Magnezem jesteśmy w stanie obniżyć poziom trójglicerydów.
Ponadto:
- magnez pomaga w zaburzeniach nastroju w okresie menopauzy,
- łagodzi palpitacje serca,
- pomaga w termoregulacji ciała,
- pomaga w PMS ( reguluje poskurczowe rozluźnianie mięśni gładkich)
- magnez i długowieczność (reguluje hormony oraz dostarcza energii komórkom)
- magnez dla dzieci: 10 mg na kg masy ciała. Niezbędny dla dzieci nadpobudliwych i z problemem z koncentracją.
Formy magnezu:
- cytrynian magnezu - najbardziej popularny, i jeden z najlepiej przyswajalnych form. Polecany przy zatwardzeniach, dla dzieci, przy migrenach,
- jabłczan magnezu - polecany szczególnie osobom z fibromialgią, przewlekle zmęczonym, cierpiącym na bezsenność, jest łagodny dla jelit, ładnie się wchłania.
- mleczan magnezu - fajna forma magnezu,osoby z problemami tarczycy mogą źle na niego reagować.
- taurynian magnezu - chelat, najczęściej polecany dla osób z migreną i mającymi problem z układem krążenia, uspokaja układ nerwowy, dobrze działa w nadmiernym pobudzeniu, w epilepsji, w alergicznym zapaleniu przełyku, we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, w zbyt dużej ilości granulocytów, na polipy w nosie, na RZS, w schorzeniach siatkówki oka, dla wegan wskazany.
- tlenek magnezu - zawiera bardzo dużo samego magnezu, ale mało przyswajalnego, najsłabsza forma.
- treonian magnezu - jedna z lepszych form, wspiera fajnie funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, ma dobrą zdolność przekraczania bariery krew-mózg, polecany w fibromialgii, problemach z nadnerczami, problemach z koncentracją, w zaburzeniach nastroju, w stanach depresyjnych.
- orotan magnezu - chelat, polecany szczególnie osobom z niewydolnością serca.
- chlorek magnezu - działa szybko,skutecznie. Płaska łyżeczka chlorku magnezu to ok. 600 mg czystego magnezu. Nie polecany osobom z problemami z tarczycą np. w Hashimoto,
- siarczan magnezu - sól gorzka, Espom. Można łączyć z MSM. Nie jest zbyt dobrze przyswajalną formą, zaleca się ostrożność u kobiet w ciąży
- asparaginian i glutaminian magnezu - nie polecane
- glicynian, magnezu - chelat, bardzo dobry do długotrwałego stosowania
- glicefosforan magnezu - pozytywnie wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową, pomaga utrzymać właściwe nawodnienie komórek mięśniowych, dobry na stany depresyjne.
- węglan magnezu - bardzo popularna forma, jego przyswajanie nie jest zbyt wysokie (ok. 30%).
Kiedy stosować:
nasz organizm potrzebuje najbardziej magnezu z samego rana, ale też i późnym popołudniem. Więc najlepiej pierwszą dawkę wziąć rano, a drugą popołudniu. Zdarza się, że magnez rozbudza i dodaje energii.
Magnez jest antagonistą wapnia, czyli konkurują z sobą.
Synergia: wit. D3, wit. B6, Glicyna.
"Lubi się" za to z wit. D3. Jeśli ukogoś nie wzrasta poziom wit D3 to należy zadbać o suplementację magnezu. Wit. B6 zwiększa biodostępność magnezu i jego wchłanianie o ok. 20-40%. Obecność glicyny zwiększa wchłanianie magnezu w przewodzie pokarmowym.
Drogi dostarczania magnezu:
- wlew magnezu - najlepsza i najskuteczniejsza forma (z siarczanu lub chlorku magnezu)
- droga doustna - najmniej skuteczna forma suplementacji, trzeba liczyć po cichu, że się przyjmie :) kapsułki są lepsze niż tabletki. Im bardziej jest rozcieńczony tym lepiej się przyswaja. Dlatego najlepiej rozpuszczać go w wodzie.
- przez skórę - bardzo skuteczna forma. Kąpiel w chlorku lub siarczanie, moczenie stóp czy nacieranie się oliwką magnezową.
zależy od:
- rozpuszczalności produktu,
- ilości czystego magnezu,
- funkcjonowania nerek oraz jelita cienkiego,
- synergicznych powiązań.
Magnez lepiej spożywać między posiłkami. Przyswajanie go wymaga oczywiście kwasu solnego. W posiłku bogatym w tłuszcz i białko może zabraknąć kwasu solnego na przyswojenie magnezu. dlatego lepiej między posiłkami go przyjmować. Dodatkowo magnez jest zasadowy, czyli neutralizuje kwas solny...
Jeśli brakuje nam magnezu, to organizm wyciągnie nam go z kości...
Po 30 r.ż. zmniejsza się wchłanianie magnezu. Dlatego należy go przyjmować codziennie.
Co utrudnia przyswajanie magnezu: dużo tłuszczu, dużo błonnika, tanina, szczawiany, fosfor.
Magnez synergicznie działa z wit. D3 i B6.
Dawkowanie
dawka dla mężczyzn - ok. 750 mg
dawka dla kobiet - ok. 500 mg.
Dobre produkty magnezowe:
+ chlorek magnezu CZDA
+ itd.
gorzka czekolada (100 g) - 295 mg
pestki dyni (pół szklanki) - 350 mg
czarna fasola (szklanka) - 120 mg
mieszanka orzechów (pół szklanki) - 150 mg
korzeń łopianu (100 g) - 530 mg
pokrzywa świeża (100 g) - 860 mg
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz