niedziela, 2 lutego 2020

Choroba afektywna dwubiegunowa, a styl życia...

Choroba dwubiegunowa to ciężkie zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje się naprzemiennymi okresami depresji i manii (silnego pobudzenia, nadmiernej aktywności i euforii). Mimo iż odpowiednią psychoterapią można odnieść pozytywne rezultaty, to jednak warto wiedzieć, że dieta, sen i inne czynniki środowiskowe mogą bardzo poprawić komfort życia i przyczynić się do stabilizacji nastoju. Wertując różne badania napotkałam takie informacje jak:
➡️Choroba dwubiegunowa bardzo mocno powiązana jest z zaburzeniami metabolizmu w mózgu, niewydolnością mitochondriów. Wiele badań potwierdza, że mutacje w mtDNA mogą predysponować. Suplementacja nakierowana na mitochondria poprawia stan osób z tą chorobą. (np. kreatyna, ALCAR, Q10).
➡️Dieta ketogeniczna może przynieść bardzo pozytywne rezultaty – zarówno pod kątem stabilizacji nastroju, jak i zmniejszenia epizodów depresyjnych.
➡️Ogromną role odgrywają tutaj rytmy dobowe – badania pokazują, że osoby z chorobą dwubiegunową mają często: mały udział fazy REM, za mało snu głębokiego, skrócone fazy rytmów dobowych, niedobór melatoniny. Jet lag oraz zaburzenia rytmu dobowego często poprzedzają napady manii. Co ciekawe lit stosowany w tej chorobie wpływa bezpośrednio na wydłużenie faz rytmów dobowych. Zadbanie o zdrowy sen jest więc kluczowe.
➡️Często obserwuje się też zaburzenia metylacji – przy czym tutaj raczej mamy do czynienia z tzw. Undermetylacją – niedoborem grup metylowych. Wiele badań pokazuje, że nawet suplementacja SAMe, czy choliną może mieć pozytywne rezultaty. Odpowiednio skomponowaną dietą możemy uzupełnić wiele składników wspierających cykl metylacyjny.

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz