niedziela, 11 lipca 2021

Bolesne miesiączkowanie - jak sobie naturalnie pomóc

 Dla większości kobiet "trudne dni" to rzecz najzupełniej normalna i najoczywistszy sposób związana z kobiecością. Jednak dla części kobiet ten okres jest nieprzyjemny, myślą o nim z niechęcią i odczuwają rozmaite dolegliwości.

Jeśli i Ty uskarżasz się na dolegliwości miesiączkowe, spróbuj zastanowić się w związku z tym nad kilkoma sprawami: jaki jest Twój stosunek do własnej kobiecości, do Twojego ciała i własnej historii jako kobiety.

Następnie wykorzystując techniki wyobrażeniowe, wizualizacji "zapytaj" swoją macicę co chce Ci przekazać, zwracając na siebie uwagę poprzez ból, czego potrzebuje, czy też czego brakuje Tobie?

Ale co robić, jeśli akceptujesz swoją kobiecość, a potrzebujesz jedynie złagodzenia bólu, najlepiej bez syntetycznych farmaceutyków?

 


 

  • Rada numer 1 to stary, znany sposób: spokój i ciepło - czyli poleż sobie w ciszy z ciepłym termoforem na brzuchu.

Poprzez dolegliwości miesiączkowe mogą się np. uzewnętrzniać ogólne zaburzenia czy też osłabienie przemiany materii - działanie lecznicze powinno być wtedy skierowane na poprawę metabolizmu, odciążenia wątroby i wzmocnienia jej funkcji. Przeanalizuj swoje nawyki żywieniowe, sprawdź czy np picie kawy nie nasila dolegliwości. 

  • Zioła

U pewnej liczny kobiet dobrze działa regularne spożywanie niepokalanka mnisiego przez 3-4 cykle. Jest to jedna z roślin, która przez przysadkę mózgową, najsilniej wpływa na wydzielanie hormonu ciałka żółtego. Działa wyrównująco i równoważąco na wydzielanie hormonów, emocje, reguluje także cykl i wzmaga płodność. Preparaty z niepokalanka (napary albo nalewki) należy przyjmować tylko w drugiej połowie cyklu, np. między 12 a 26 dniem pić 3 filiżanki dziennie, albo 3 x dziennie 15 kropli nalewki z wodą.

W przypadku dolegliwości przedmiesiączkowych jedną z podstaw leczenia jest przywrócenie równowagi miedzy estrogenami a progesteronem. Można to osiągnąć poprzez zwiększenie ilości progesteronu. Inna możliwość to regulacja estrogenów - takie właściwości mają niektóre rośliny lecznicze. Jedną z nich jest len. Siemię lniane wykazuje  właściwości podobne do estrogenów. Należy pamiętać, że spożywając siemię lniane należy pić dużo wody. 

Korzystny wpływ na gospodarkę hormonalną kobiety mają też liście malin.

TUTAJ znajdziecie mieszanki ziołowe na bolesne miesiączkowanie. 

  • Odpuść trochę obowiązków. Daj sobie pomóc, niech Cię ktoś wyręczy w obowiązkach. Naucz się prosić o pomoc i przyjmować ją. 
  • leki homeopatyczne: Magnesium phosphoricum D6 - 10 tabletek rozpuszczamy w szklance gorącej wody. do mieszania użyć plastikowej łyżeczki. Preparat pić gorący po łyżeczce. Ważne jest, by nie przełykać od razu, tylko przez chwilę potrzymać roztwór w ustach, tak aby częściowo został wchłonięty przez błonę śluzową. (lub zwiększyć suplementację magnezu).
  • poproś kogoś bliskiego by zrobił Ci odprężający masaż, weź ciepłą kąpiel, albo potrzymaj stopy w ciepłej wodzie. Warto też zwrócić się do fizjoterapeuty specjalizującego się w akupresurze i masażu stref refleksyjnych. Kiedy poznasz odpowiednie miejsca na stopie i punkty akupresurowe, sama będziesz mogła sobie pomóc w razie potrzeby.

Jeśli chodzi o  masaże, leki homeopatyczne, rośliny lecznicze i klasyczne środki przeciwbólowe, to obowiązuje generalna zasada: wszystkie te środki należy stosować wcześniej. Nie czekać, aż pojawią się bóle.

Jak wiadomo z badań, jedną z możliwych przyczyn bolesnego miesiączkowania - podobnie jak wszystkich przewlekłych chorób kobiecych - może być także uraz psychiczny na tle przeżytego gwałtu czy w związku z wykorzystywaniem seksualnym.

Źródło: 

"Choroby kobiece"



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...