poniedziałek, 8 października 2018

Clostridium difficile - wredna bakteria

Clostridium difficile to paskudna bakteria, która czasami wywołuje zapalenie jelita grubego u pacjentów po kuracji antybiotykowej. Drobnoustrój ten występuje nawet u części zdrowych osób (u ok. 2%), ale w większości przypadków do zakażenia dochodzi podczas pobytu w szpitalu.


Clostriudium może przez długi czas żyć w jelitach wraz z milionami innych bakterii i nie robić nam żadnej krzywdy, jednak w momencie gdy zażywamy antybiotyki, które przetrzebiają naszą naturalną florę fizjologiczną, ale pozostawiają przy życiu Clostridium, bakteria zaczyna się niekontrolowanie namnażać, produkując przy tym toksyny szkodliwe dla okrężnicy. W efekcie pojawia się biegunka, zapalenie wyściółki jelita (zapalenie okrężnicy), a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do śmierci. Lekarzom zazwyczaj udaje się poskromić bakterię poprzez odstawienie podawanego wcześniej antybiotyku i przepisanie nowego, tym razem skierowanego przeciwko Clostridium. Zdarza się jednak, że niektórzy pacjenci muszą poddać się pilnej operacji usunięcia okrężnicy, ponieważ działanie bakterii zaczyna zagrażać życiu chorego. Do zarażenia Clostridium może dojść w momencie, gdy dotkniemy przedmiotów skażonych mikroskopijnymi ilościami zarodników bakterii pochodzących z kału, po czym przeniesiemy zarodniki do ust lub błony śluzowej. Pracownicy służby zdrowia mogą przenosić bakterię z pacjenta na pacjenta lub pozostawiać ją na przedmiotach których dotykają .
Niektórzy lekarze nie dopuszczają do namnażania się bakterii Clostridium, przepisując pacjentom poddanym antybiotykoterapii probiotyki. Zawierają one korzystne dla zdrowia dobre kultury bakterii. Drobnoustroje te poprawiają równowagę mikroflory jelitowej, co skutecznie zapobiega gwałtownemu rozmnażaniu szkodliwych bakterii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...