czwartek, 11 października 2018

Szpitalne zapalenie płuc

Zapalenie płuc jest infekcją, do której często dochodzi w szpitalach i która na dodatek może się okazać niezwykle groźna. Pacjenci podłączeni do respiratorów są wyjątkowo narażeni na infekcje płuc, ponieważ przewodząca tlen rurka omija naturalne bariery ochronne umieszczone w drogach oddechowych i przenosi bakterie oraz inne drobnoustroje wprost do tchawicy. Prawie 25% pacjentów podłączonych do respiratora nabawia się zapalenia płuc, a prawie połowa z nich w efekcie tej infekcji umiera.


Zapalenie płuc związane z wentylacją mechaniczną jest najczęściej występującą i najgroźniejszą odmianą tej choroby, jednak należy pamiętać, że każda hospitalizowana osoba jest narażona na infekcję płuc. Podczas rehabilitacji pooperacyjnej lub innej kuracji wymagającej długotrwałego leżenia oddychamy płycej, ponieważ głębsze oddechy stają się bolesne. Poza tym po operacji może dojść do częściowego zapadnięcia się płuca - dolegliwość ta zwana jest niedodmą - co dodatkowo zwiększa ryzyko zapalenia płuc. U większości hospitalizowanych pacjentów zmianie ulega mikroflora bakteryjna jamy ustnej i gardła. Pojawiają się nowe drobnoustroje, które mogą niezwykle szybko doprowadzić do infekcji. Wszystkie te czynniki sprawiają, że bakterie wywołujące zapalenie płuc trafiają w szpitalach na podatny grunt.
W jaki sposób można więc zapobiegać tej groźnej dolegliwości?
Przede wszystkim należy głęboko oddychać - każdy pacjent powinien otrzymać urządzenie zwane spirometrem bodźcowym i kilkanaście razy dziennie dmuchać w nie, by zwiększyć pojemność płuc. Gdy nabierzemy sił, powinniśmy jak najszybciej postarać się wstać z łóżka i spacerować po korytarzu za pomocą drugiej osoby. Odzyskanie swobody poruszania się skutecznie zapobiega powstaniu niedodmy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, terapeuta oddechowy pokaże nam zestaw prostych ćwiczeń, które należy wykonywać, by wzmocnić płuca. Jak zawsze należy też pamiętać o dokładnym myciu rąk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarzRelated Posts Plugin for WordPress, Blogger...