Witamina C – wiadomo, nie działa. Nie działa wg TV, artykułów w internetach, ale jest sporo artykułów naukowych, że działa. Wystarczy sięgnąć do PubMed.
Wnioski z badań są takie: zmniejszają się objawy grypy i przeziębienia, czas trwania, a powikłania w postaci np. zapalenia płuc, czy astmy są rzadsze.
To co muszę na wstępie podkreślić witamina C nie może być przewlekle brana w dużych „doraźnych” dawkach. Organizm na co dzień musi doświadczać stanów zapalnych by trenować układ immunologiczny. Jednak to nie znaczy by nie robić nic!
Gdy jednak dopadnie cię przeziębienie i czujesz, że z każdą chwilą jest gorzej:







Próbowaliście? Jakie macie efekty?
-------------------------------------------------------
2 z wielu badań naukowych:
„Zakażenie grypą A u myszy spowodowało zmniejszenie stężenia witaminy C w płynie popłuczyn oskrzelowo-pęcherzykowym, w niedoborze witaminy C grypa doprowadziła do nasilenia patologii płuc.
Spadek poziomu witaminy C podczas różnych infekcji sugeruje, że podawanie witaminy C może mieć wpływ na leczenie wielu pacjentów z infekcjami.
Suplementacja na poziomie 0,2 g / dzień była niewystarczająca do normalizacji poziomu witaminy C w leukocytach u pacjentów z przeziębieniem, ale gdy podawano witaminę C w dawce 6 g / dobę, spadek poziomu witaminy C w leukocytach C indukowany przez przeziębienie został zasadniczo zniesiony
W systematycznym przeglądzie zidentyfikowano trzy badania, które dostarczyły informacji na temat potencjalnego wpływu witaminy C na płuca u osób cierpiących na astmę wywołaną przeziębieniem. Badanie przeprowadzone w Nigerii dotyczyło pacjentów z astmą, u których zaostrzenia astmy były wynikiem infekcji dróg oddechowych. Dawka witaminy C 1 g / dobę zmniejszyła występowanie ciężkich i umiarkowanych napadów astmy o 89%. Inne badanie przeprowadzone na pacjentach z astmą związaną z infekcją wykazało, że 5 g witaminy C dziennie zmniejszyło częstość występowania nadwrażliwości oskrzeli na histaminę o 52 punkty procentowe. W trzecim badaniu stwierdzono, że podanie pojedynczej dawki 1 g witaminy C pacjentom bez astmy przeziębienia zmniejsza wrażliwość oskrzeli w teście prowokacyjnym histaminą.
Badania pokazują 80% mniejszą częstość występowania zapalenia płuc w grupie przyjmującej witaminę C”.
Vitamin C and Infections, Harri Hemilä, Published online 2017 Mar 29. Doi: 10.3390/nu9040339
Badacze porównali dwie grupy. Pierwsza była leczona lekami przeciwbólowymi i zmniejszającymi przekrwienie, druga grupa otrzymywała co godzinę dawkę 1000 mg witaminy C przez pierwsze 6 godzin, a następnie 3 razy dziennie. Osobom nie zgłaszającym objawów podawano również dawki 1000 mg 3 razy dziennie. Wyniki: Ogólnie zgłaszane objawy grypy i przeziębienia w grupie testowej zmniejszyły się o 85% w porównaniu z grupą kontrolną po podaniu megadawki witaminy C.
The effectiveness of vitamin C in preventing and relieving the symptoms of virus-induced respiratory infections. H C Gorton, K Jarvis
Witamina C to chyba jeden z najpopularniejszych składników przeciw przeziębieniu. Ja bardzo lubię ją w połączeniu z innymi wartościami, jak na przykład w Cevitt gardło z cynkiem i kwasem hialuronowym.
OdpowiedzUsuńWitamina C jest tez w owocach, więc nimi przede wszystkim należy się posiłkować. Poza tym trzeba pamiętać, że witamina C nie może być tylko środkiem doraźnym, gdy już dopadnie nas przeziębienie. Warto przez cały rok wzmacniać swoją odporność.
OdpowiedzUsuńJeśli przeziębienie trwa kilka dni i nie widać poprawy to warto wybrać się już do lekarza. A do tego czasu witaminy i środki dostępne bez recepty, wiele zaziębień można w ten sposób skutecznie wyleczyć, na przykład uciążliwy katar.
OdpowiedzUsuń