sobota, 14 listopada 2020

Zdrowe płuca

 Notatki z webinaru naturoterapeutki Zuzanny Rzepeckiej "Zdrowe płuca"




  • Zacząć świadomie oddychać (przeponowo)

Oddech to nasza siła życiowa. Każdy oddech niesie dar życia. Jeżeli jest dotleniony organizm to sam zwalcza komórki nowotworowe. W przypadku organizmu niedotlenionego szybciej "produkują się" komórki nowotworowe. 

Oddychanie pobudza też przepływ limfy w układzie limfatycznym. 

Płuca sterują energią qi (czi) oddychając wdychamy energię życiową, pobudzamy tym procesy samonaprawy. 

Płuca a jelito grube. Płuca bezpośrednio pracują z jelitem grubym (wg TCM). Oddychając prawidłowo przeponą pobudza się trzewia, w tym jelito grube;  pobudza perystaltykę jelit, dobre na zaparcia. Płuca i jelito grube mają swoją największą aktywność jesienią (wcześniej niż nasza kalendarzowa jesień). 

Płuca niedoenergetyzowane - mają za mało enegrii, zazwyczaj będą miały obniżone wydalanie  dwutlenku węgla, który zostaje we krwi i będzie wtedy pożywką dla bakterii czy wirusów, łatwiej o przeziębienie. Płytki szybki oddech, zwiększona podatność na lęk, depresje, problemy z koncentracją.

Płuca przeenergetyzowane - kiedy energii jest za dużo. Zazwyczaj wtedy pojawia się kaszel z wydzieliną oraz problem z górnymi drogami oddechowymi. Emocje; trudność w okazywaniu miłości, popadanie w obsesje i lęki, sapanie. 

  • Zioła

-  majeranek i oregano (wewnętrznie, kąpiel, inhalacja). Można kupić dyfuzor i stosować z olejkami eterycznymi (dobrej jakości!), nawilżą płuca. 

- eukaliptus  (płukanki jamy ustnej naparem z suszonego eukaliptusa; zewnętrznie - nasmarować płuca maścią z eukaliptusem).

- miodunka - wywar z liści i kwiatów.

- mieszanka ziół ojca Klimuszko: w wszystko w tych samych proporcjach; kwiat bzu czarnego, kwiatostan lipy, kwiat słonecznika, kwiat wiązówki błotnej, liść mącznicy lekarskiej, korzeń arcydzięgla, korzeń lubczyka, owoc maliny, owoc głogu.  Świetnie działa na przeziębienia, przy obciążonym układzie oddechowym. Pić codziennie 3-4 szkl naparu (1 łyżeczka mieszanki na szklankę wrzątku, zaparzać 3 godziny!). Działa napotnie. Nie pić profilaktycznie, tylko w chorobie.

- jeżówka purpurowa - pomaga w przypadku górnych dróg oddechowych, w dolnych w mniejszym stopniu. Można profilaktycznie pić przez 2 tyg 1-2 filiżanki dziennie. 

Nie brać leków w towarzystwie ziół i ziół w towarzystwie leków! Sprawdzić interakcje z lekami!

  • ruch na świeżym powietrzu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...