wtorek, 22 lutego 2022

Jaki probiotyk na wzdęcia?

 Wzdęcia stają się kolejnym problemem cywilizacyjnym. Siedzący tryb życia i kiepskiej jakości żywność, a także niekiedy zwykłe łakomstwo powodują, że z tą dolegliwością w wersji dłuższej czasowo często powracającej, niekiedy w ciągu tego samego dnia, zmaga się nawet do 1/3 dorosłych Europejczyków.

Wzdęcia kojarzymy przede wszystkim z gazami. Gdyby próbować wywieść wnioski z doświadczeń, przyjęlibyśmy, że wzdęcia mają różny zakres czasowy, a niektóre trwają raptem kilkanaście sekund. Problemy zdrowotne zauważa się, gdy czas ten się wydłuża, częstotliwość nasila, kiedy pojawia się odczucie przepełnienia i ból.


 

Same gazy w jelitach nie są niczym nadzwyczajnym. Wszystko zależy od ich ilości i od odpowiedniego wydalania. To zaś łączy się ze spożywanymi pokarmami, ze składem mikrobioty u danego człowieka oraz z odpowiednią konsystencją kału.

Gazy formują się pod wpływem wdychanego powietrza, przy czym pamiętajmy, że jego głównymi składnikami są: azot 78 % i tlen 21 %. Sporo zależy też od procesów fermentacyjnych w jelitach.

Gazy nazywamy często wiatrami. Przeciętnie mieścimy ich w sobie ok. 200 ml, a wydalamy w ciągu doby trzykrotnie więcej, łącznie ok. 15-20 razy na dobę. Na ilość gazów mają wpływ niektóre pokarmy.

W potocznym rozumieniu wzdęcie oznacza również uwypuklony kształt. Jednak samo to nie jest obowiązkowym symptomem. Bardziej liczy się poczucie rozdęcia, przelewanie się, skurcze, nadmiar gazów.

 

Dlaczego probiotyk jest skuteczny na wzdęcia?

Probiotyki okazują się skuteczne na wiele dolegliwości.  Profilaktyce i łagodzeniu wzdęć służy kilka cech probiotyku.

Przede wszystkim dobry pod względem ilości i jakości mikrobiom powoduje, że prawidłowo przebiega trawienie tłuszczów, białek i cukrów. Równocześnie z jak największą korzyścią dla organizmu następuje wchłanianie składników budulcowych, energetycznych i mineralnych.

Towarzyszy temu prawidłowe wydalanie – odpowiednia perystaltyka jelit i brak zaburzeń czucia trzewnego, właściwy rytm i konsystencja wypróżnień oraz nienadmierne ilościowo formowanie się i pozbywanie gazów.

Probiotyk jest w stanie wyrównywać skutki nieprawidłowego odżywiania się i w efekcie także wzdęć oraz problemu nadmiaru gazów. Bakterie probiotyczne są w stanie zadbać o odpowiednie procesy fermentacyjne, łagodząc te niesprzyjające.

Produkty, które wywołują wzdęcia i nadmiar gazów, gdzie właśnie dużo do powiedzenia będzie mieć jako „oczyszczacz” probiotyk to przykładowo warzywa: brokuły, brukselka, cebula, fasola, groch, kalafior, kapusta, szparagi; owoce: brzoskwinie, gruszki, jabłka, śliwki; makarony i ciemne pieczywo; mleko.

Probiotyki wyrównują zaburzenia trawienia różnego typu. Bywają skuteczne w przypadku przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO), w zaburzeniach wchłaniania w jelicie cienkim oraz w niektórych dolegliwościach jelita grubego.

Wzdęcia niekiedy dotyczą też żołądka. Probiotyk chroni całościowo układ pokarmowy człowieka, będzie więc skuteczny i w podobnym przypadku.

Niekiedy problemy ze wzdęciami łączą się z rozregulowaniem pracy autonomicznego układu nerwowego. Również w takich przypadkach probiotyk jest w stanie zadbać o regulację i swego rodzaju uporządkowanie komunikacyjne w organizmie.

Bakterie probiotyczne ograniczają skutki działania mikroorganizmów chorobotwórczych, w tym ich wpływy na powstawanie gazów i wzdęć. Są skuteczne w profilaktyce i leczeniu dysbiozy. Przy okazji łagodzony jest refluks i zgaga.

Probiotyki są w stanie zdziałać wiele, gdy chodzi o wzdęcia. Są efektywne same w sobie, ale jeszcze silniej zadziałają w połączeniu z ruchem oraz regularnym odżywianiem się, bez dużych porcji naraz i z minimalizowaniem w składzie posiłków tych produktów, które wywołują wzdęcia.

 

 

 

1 komentarz:

  1. Wzdęcia mogą pojawiać się nawet u najmłodszych, na pewno warto diagnozować ich przyczynę a profilaktycznie podawać probiotyki. One mają pozytywne działanie na jelita i cały układ pokarmowy.

    OdpowiedzUsuń



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...