wtorek, 12 kwietnia 2022

Naturalnie wzmocnij swoje serce

 Jeśli któryś organ wymaga szczególnej uwagi, to jest nim serce. Dopiero gdy zaczyna dokuczać zdajemy sobie sprawę,że należy o nie zadbać.A czy nie lepiej prostymi metodami zapobiegać niż leczyć?

Za nierównym czy przyspieszonym biciem serca stoją różne przyczyny. Często chodzi o schorzenia i nieprawidłowości tego narządu, ale czasem przyczyną są emocje - wieczny stres, depresja czy nadmiar codziennych problemów. W dzisiejszym pędzie coraz więcej osób nie ma czasu o siebie zadbać, a wynikające z tego odczucia w obrębie klatki piersiowej określa jako "wieczny ciężar na sercu" czy "palpitacje".

 Takie problemy mogą się też wiązać z dietą i stylem życia, o czym wiedzą szczególnie kawosze, palacze, czy osoby, które uwielbiają słone potrawy.

 

 

Co najlepiej wpływa na serce?

Witamina C - pojawia się coraz więcej badań udowadniających, że niedoceniana i kojarzona głównie z przeziębieniami witamina C ma wyjątkowo korzystny wpływ na cały nasz organizm. To dzięki niej naczynia krwionośne są elastyczne i mocne. Powinni pamiętać o tym szczególnie palacze, ponieważ dym tytoniowy "okrada" organizm z witaminy C. To dlatego osoby palące są bardziej narażone na problemy z sercem i zwykle potrzebują nawet 2 razy więcej tego składnika. Inne czynniki, które mogą zwiększać zapotrzebowanie to stres, spaliny, zła dieta czy używki. Udowodniono naukowo, że suplementacja witaminą C u osób, które zmagają się z nadciśnieniem, może zmniejszyć ciśnienie krwi.

Witamina E - zapobiega chorobom serca i zawałom. W 1996 roku przeprowadzono badanie na 2 tys. osobach z chorobami serca. Po 510 dniach przyjmowania 400 lub 800 IU witaminy E dziennie ryzyko śmierci wywołanej chorobami układu sercowo-naczyniowego spadło u nich średnio o 47%.
Witamina E jest silnym antyoksydantem.

Magnez - znany jako "bloker wapnia" jest w stanie zablokować jego dostęp do komórek serca i mięśni. Blokowanie dostępu wapnia bezpośrednio do serca zwiększa odporność naczyniową i poprawia ogólne funkcje serca. Sam magnez dodatkowo może przeciwdziałać takim schorzeniom jak ostry zawał mięśnia sercowego, arytmia, dusznica, kardiomiopatie, niedrożność lub nagłe wstrzymanie pracy serca czy wysokie ciśnienie. Pierwiastek ten jest wypłukiwany z naszego organizmu pod wpływem stresu, wzmożonego treningu lub picia kawy. Dlatego szczególnie wtedy warto przyjmować suplement z magnezem

Potas - analiza 19 badań klinicznych z udziałem 586 pacjentów potwierdza, że w większości przypadków przyjmowanie potasu znacznie obniżało ciśnienie u chorych. Okazało się  też, że jest szczególnie korzystny dla osób po 65 rź, bo w ich przypadku tradycyjne lekarstwa działają mniej efektywniej. Z badań  wynika, że podawanie 2,5 g potasu przez 4 tyg znacznie zmniejsza ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi. 

Czosnek - zawarte w nim substancje chronią układ sercowy, obniżając poziom trójglicerydów i ciśnienie krwi. Korzystnie wpływają też na skupienie płytek krwi, przez co zmniejsza się ich "lepkość", a tym samym spada ryzyko miażdżycy tętnic. Czosnek wykazuje działanie fibrynolityczne. Fibrynogeny wpływają na układ krzepnięcia, a ich odpowiednio wysoki poziom ma większe znaczenie przy chorobach układu sercowo-naczyniowego niż przy cholesterolu.

Olej lniany - udowodniono, że zwiększone spożycie kwasów omega 3 wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Łyżeczka oleju lnianego dziennie obniża zarówno skurczowe jak i rozkurczowe ciśnienie. 

Koenzym Q10 - kilka lat temu stał się modnym składnikiem kremów przeciwzmarszczkowych. Później odkryto, że prawdziwą siłę wykazuje wewnątrz naszego organizmu. Koenzym ten występuje naturalnie w naszym organizmie, głównie ma związek z produkcją energii w mitochondriach. Jednak po 40 rż jego poziom w organizmie spada i wskazana jest suplementacja.  Jego niedobory mogą być groźne szczególnie dla serca, bo to dzięki prawidłowemu poziomowi Q10 zmniejsza się ryzyko wystąpienia kardiomiopatii, zastoinowej niewydolności serca, dusznicy bolesnej, arytmii, wypadania  płatka zastawki mitralnej czy nadciśnienia. 

 


1 komentarz:

  1. Pani Kasiu, poprosiłbym o informację o tym, jaką wodę spożywać na co dzień. Spro informacji w internecie mówi o tym, że dzbanki filtrujące wodę nie do końca są idealne, a z racji tego, iż mój już jest wysłużony, to szukam czegoś lepszego, co przefiltruje kompletnie wodę.
    Dodatkowo, jakie składniki warto w tej wodzie rozpuścić? Na pewno taki artykuł byłby bardzo pomocny.
    Dziękuję za ówczesne informacje i prowadzenie bloga :).

    OdpowiedzUsuń



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...