niedziela, 6 stycznia 2019

SIBO

SIBO- to przerost bakterii w jelicie cienkim.
Bardzo częsty w ostatnim czasie problem, który dotyczy od 60-80% osób z zespołem jelita drażliwego, w skrócie IBS.
👉SIBO dotyka nas coraz częściej, ponieważ nasz tryb życia pozostawia wiele do życzenia. Śpimy coraz mniej, bardzo często mamy zaburzoną florę bakteryjną, coraz więcej się stresujemy, jemy w stresie, w pośpiechu, niewartościowe jedzenie, palimy i nadużywamy alkoholu to wszystko, może powodować, że nasz kompleks mioelektryczny nie działa w odpowiedni sposób.
☝️To przypadłość, w której dochodzi do przerostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim. My — jako ludzie mamy florę bakteryjną sięgającą, od okolic jamy ustnej. Znajduje się także w jelicie cienkim, a najwięcej w jelicie grubym. Każdy z nas ma bakterie w jelicie cienkim, w przypadku SIBO różnica jest taka – że mamy ich za dużo🤷‍♀️.
☝️ Przyczyny tej choroby są różne: Hashimoto, problemy z żołądkiem, stosowanie nadmiernej ilości różnych leków/antybiotyków/zobojętniających kwas solny. SIBO bardzo często występuje również w parze z cukrzycą i m.in. IBS. Dolega również osobom starszym. Czasami występuje po CC, dlatego warto odpowiednio dbać o bliznę, by uniknąć zrostów. Przyczynami SIBO bywają także infekcje wirusowe/bakteryjne. Polecam więc sprawdzić, czy nie cierpimy na boreliozę, yersinię itd., lub po prostu, czy nie mieliśmy jakiegoś wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego.
☝️W naszych jelitach znajduje się kompleks mioelektryczny MMC, który jest swego rodzaju szczotką🧹. Uruchamia się 90 minut po posiłku i wypycha wszystkie niestrawione resztki pokarmu, do jelita grubego. W przypadku SIBO ten kompleks zostaje uszkodzony i nie działa odpowiednio😣. Powoduje to zostawanie resztek w jelicie cienkim, a nasze bakterie, żywią się tymi cząstkami i mnożą, produkując przy tym gazy: wodór, metan, siarkowodór.
☝️W diagnostyce SIBO badamy te gazy🔥. Każdy z nas posiada ich określone ilości w jelicie, jednak w tym przypadku następuje ich za duża ilość. Badanie na wodór i metan nie jest łatwo dostępne. Możemy je wykonać w Warszawie i Krakowie. W większości miast można wykonać test na sam wodór z laktulozą. Wykonuje się go przez około 2-3 godziny, oddając co 15 minut wydech. Warto wykonywać go w sprawdzonych, poleconych placówkach👌.

Elementem terapii w tych dolegliwościach jest MMC, czyli taka „specjalna szczotka”, która ma za zadanie zaraz po zjedzonym posiłku przetransportować resztki pokarmu od jelita cienkiego, do jelita grubego. Jeśli jednak jemy zbyt często lub w pośpiechu, nieregularnie to kompleks ten może gorzej działać. W tym przypadku często mogą sprawdzić się tzw. prokinetyki np. Iberogast, czy Imbir.

👉Często przy SIBO, musimy przejść na tzw. Dietę LOW FODMAP o niskiej zawartości Frukto-Oligo-Sacharydów, czyli cukrów fermentujących.


Żródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...