Bardzo często temu, że rozwija się trądzik sprzyja złe odżywianie. W problemach z trądzikiem zaleca się więc niskoprzetworzoną dietę, czyli produkty bez składu np.: mięso, ryby, jajka, warzywa, owoce, orzechy, czy też nasiona . Z diety powinien zostać wykluczony nabiał, czyli produkty z mleka np.: jogurty, sery i twarogi, ponieważ nasilają one trądzik. Dieta powinna być również z tym samym niskim indeksem i ładunkiem glikemicznym, (przykład: jeżeli mamy do wyboru np. płatki kukurydziane z mlekiem odtłuszczonym 0,5 % / napojem kokosowym który ma dużo cukru LUB płatku górskie, owsiane, z mlekiem kokosowy gęstym i do tego orzechy oraz borówki- to oczywiście drugi posiłek ma znacznie niższy indeks i ładunek glikemiczny sporo błonnika i witamin, więc to on powinien zostać spożyty. Warto więc zadbać o ten aspekt, ponieważ wyskoki cukru i insuliny często powodują nasilenie trądziku. Powinniśmy również odrzucić cukry proste – (cukier biały, czy też słodycze). Ważne jest również nawadnianie, które sprzyja oczyszczaniu się organizmu. Jeżeli chodzi o owoce, najlepszym wyborem będą te niskocukrowe, czyli leśne tj. borówki, jagody, maliny, truskawki itp. Jeżeli jednak mamy ochotę na np. melona, czy też mango - możemy obniżyć wspomniany wyżej ładunek glikemiczny, spożywając dany owoc np. z awokado, oliwą, czy też orzechami.
Wracając do źródła powstawania trądziku, najczęściej zaczyna się w naszych jelitach. Bardzo ważne, więc jest odbudowanie flory bakteryjnej, (także stosując leki na trądzik, lub w momencie badania przyczyny jego powstania). Polecam w tym przypadku stosowanie probiotyku, (przez około pół roku). Takimi sprawdzonymi, które mogę zaproponować to m.in. Vivomix, Sanprobi, Dielor.
W walce z trądzikiem pomocne są również suplementy przeciwzapalne np.: kurkumina, resweratrol , kwercetyna, a także kwasy omega3, czy też witamina D3.
TUTAJ dodatkowo film o tym, a TUTAJ polecam bardzo rozszerzony webinar na ten temat.
Żródło
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz