niedziela, 2 lutego 2020

Problemy trawienne a hormony...

Masz problemy z trawieniem? Ciągłe wzdęcia? Przerost bakterii w jelicie cienkim (SIBO)? Być może warto zadbać o hormony. Okazuje się bowiem, że problemy hormonalne wpływają mocno na trawienie i to na wiele sposobów:
➡️Dominacja estrogenowa może przyczyniać się do zagęszczenia żółci i zaburzenia jej przepływu. Żółć odpowiada nie tylko za poprawę trawienia tłuszczu, ale także za ograniczenie rozrostu bakterii w jelicie cienkim i za prawidłowy metabolizm. Komórki produkujące żółć posiadają wiele receptorów dla hormonów- zaburzenia w gospodarce hormonalnej pogarszają jakość żółci. Główne objawy dominacji estrogenowej to: PMS, tycie, wahania nastrojów, słabe libido, zatrzymywanie wody, problemy skórne, bóle głowy, tendencje do alergii.
➡️Bardzo wiele czynników wywołuje przewagę estrogenową: zaburzenia metaboliczne/insulinooporność, a więc nieprawidłowa dieta, zaburzenia mikroflory jelitowej – zwłaszcza nadmiar bakterii produkujących beta-glukuronidazę, przewlekłe stany zapalne, stres, niedobory witamin B, magnezu, choliny, cynku, pewne predyspozycje genetyczne jak spowolniony COMT (tu jednak styl życia mocno reguluje jego aktywność), czy ksenoestrogeny środowiskowe. Uwaga! Problem przewagi estrogenowej nie dotyczy dziś tylko Pań
➡️Niedobór progesteronu także może powodować zaburzenia pracy jelit – zwłaszcza nasilające się pod wpływem stresu. Progesteron działa uspokajająco, nasennie, antylękowo. Przy niedoborze progesteronu łatwiej także o nietolerancję histaminy. Nadmiar histaminy z kolei nasila pobudliwość, prowadzi do problemów z barierą jelitową, alergii i mamy kolejne błędne koło.
➡️Niedoczynność tarczycy – niedobór T3 i T4 może wpływać na osłabienie perystaltyki jelit, osłabienie działania kompleksu mioelektrycznego – co może przyczyniać się do SIBO. I tu mamy coś w rodzaju błędnego koła, bo żółć wpływa także na aktywację enzymu produkującego T3 – więc pośrednio nadmiar estrogenów wpływa na tarczycę. Niedoczynność tarczycy to często również niedobór magnezu, selenu, cynku, jodu, albo kwestia autoimmunologii.

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...