Ważne - należy spożywać ocet organiczny, niepasteryzowany i niefiltrowany.
mój tegoroczny ocet jabłkowy
- zwiększa stężenie kwasu w żołądku, co przekłada się na lepsze trawienie i wchłanianie mikroelementów (pić ok. łyżeczkę na 1/3 szkl wody 15 min przed posiłkiem)
- istnieje dużo doniesień, że ocet jabłkowy pomógł w leczeniu oporności insulinowej, przy której komórki wątroby, mięśni i tkanki tłuszczowej są odporne na działanie insuliny
- pomaga przy cukrzycy w lepszej kontroli poziomu cukru we krwi,
- naukowcy podejrzewają, że ocet wpływa na aktywność enzymów trawiących węglowodany, w związku z czym są one wchłaniane w mniejszym stopniu,
- działa przeciwzapalnie i pomaga w leczeniu zatok, przeziębień, grypy,
- pomaga w zapaleniu stawów
- pomaga w artretyzmie
- w skurczach nóg
- bólach gardła
- bólach brzucha
- obniża cholesterol
- obniża ciśnienie
- pomaga w chronicznym zmęczeniu
- ponieważ zwalcza infekcje jest stosowany przez kobiety jako dodatek do kąpieli w celu zapobiegnięcia zapaleniu pochwy,
- wzmacnia skórę, wskazany przy zakażeniach grzybiczych, pomaga leczyć trądzik, półpaśca, ukąszenia owadów, łupież,
- pomaga w regulowaniu czynności jelit,
- ocet zmniejsza pH moczu, co sprzyja lepszemu rozpuszczaniu się kamieni nerkowych, zwłaszcza, gdy jest stosowany równolegle z Urolesanem i Urocholem. Jednocześnie należy wypijać 2-3 litry ciepłej wody.
- ocet działa korzystnie u osób z niskim poziomem HCl (kwas żołądkowy), natomiast w przypadku wysokiego poziomu tego kwasu daje uczucie dyskomfortu i wtedy nie należy go pić. Należy być bardzo ostrożnym przy wrzodach.
- ocet jest pomocny również przy alergiach - w tym wypadku jest statystycznie tak samo efektywny jak typowe leczenie medyczne. Może nie tylko zmniejszyć, ale też wyeliminować alergię. Zawiera naturalne substancje antyhistaminowe, oczywiście jeśli jest niepasteryzowany i niefiltrowany. 1 łyżeczka z wodą 3 x dziennie.
- ocet neutralizuje toksyny w organizmie i jest dobry w przypadku zatruć pokarmowych. Zażywać 1/4 łyżeczki octu co 15 min do poprawy samopoczucia.
- jest pomocny w przypadku objawów wilgoci w organizmie, takich jak; obrzęki, nadwaga, nadmiar śluzu czy grzybica stóp (na grzybicę codziennie moczyć stopy w occie).
- ocet zwalcza pasożyty i większość robaków żyjących w przewodzie pokarmowym.
- ocet likwiduje obrzęk, ból i swędzenie po ukąszeniach i użądleniach owadów. Bolące miejsce kilkakrotnie posmaruj octem.
Dawkowanie:
Jest to bardzo silnie działająca substancja, dlatego należy przyjmować ją w umiarkowanych ilościach. zażywanie octu powinno się zacząć od 1/2 łyżeczki na szklankę wody. Średnio spożywa się 1-2 łyżeczki przed posiłkiem rozcieńczone w niewielkiej ilości płynu.
Przy refluksie lub podczas odchudzania należy pić 2 łyżeczki octu przed każdym posiłkiem. W przypadku chronicznego refluksu, gdy z powodu niedoboru kwasu żołądkowego (tak, dobrze przeczytałeś - refluks w ponad 90 przypadkach na 100 jest spowodowany niedoborem, a nie nadmiarem kwasu żołądkowego) zostały uszkodzone błony żołądka wypicie octu może wywołać podrażnienie. Wówczas zacznij od 1/4 łyżeczki i co 3-4 dni powoli zwiększaj dawkę. W miarę odbudowywania się błon będziesz mógł pić coraz więcej octu, a po ok. 6 mies powinieneś zapomnieć o refluksie.
Jak zrobić taki ocet
- nazbieraj jabłek z ekologicznej jabłoni - cokolwiek, gdziekolwiek znajdziecie
- umyj jabłka jeśli leżą na ziemi, rwane z drzewa nie trzeba, są na nich naturalne bakterie,
- pokrój na kawałki i wrzuć do słoja
- zalej przegotowaną, chłodną i osłodzoną wodą (1 łyżka cukru na około litr wody - zależnie od rodzaju jabłek :) )
- przykryj i pozostaw w ciepłym miejscu na 4 tygodnie.
- od czasu do czasu mieszaj( może być każdego dnia, kiedy przestanie się pienić przelej do butelek i odstaw w chłodne miejsce :).
Ocet nie psuje się ponieważ jest konserwantem.
Mój ocet możecie kupić tutaj ;)
Źródło:
R. Grzebyk "Rak to nie wyrok"
Ja już od dawna używam takiego octu i mega sobie chwalę :) Zaczęłam też sama go robić, nie jest to nic trudnego
OdpowiedzUsuńDziękuję za streszczenie cennej wiedzy. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńCzy zamiast cukru można osłodzi wodę miodem?
OdpowiedzUsuńtak
OdpowiedzUsuń