czwartek, 23 kwietnia 2020

Praktyczne wskazówki odnośnie rozszerzania dieta dziecka

Jak rozpoznać, że nasze dziecko jest już gotowe na pokarm stały
👶stabilne siedzenie- nie chodzi tu o samą umiejętność siadania, ale możliwość utrzymania się stabilnie w czasie karmienia,
👶dziecko zaczyna mieć ochotę no to co jecie tzn. zaczyna sięgać po wasze jedzenie,
👶zanik odruchu wypychania jedzenia co umożliwia karmienie dziecka,
👶umiejętność jedzenia z łyżeczki a raczej zagarniania jedzenia z łyżeczki. Nie mylić z zsuwaniem jedzenia przy pomocy górnej wagi dziecka.
Pamiętaj, że w przypadku alergii pokarmowych czas rozpoczęcia wprowadzania pokarmów może wydłużyć się do 9 miesiąca życia.



Dziecko ma prawo jeść bardzo mało nawet pół łyżeczki!

Dziecko ma fizjologiczne mechanizmy określające, kiedy jest głodne a kiedy nie. Jeżeli dajemy dziecku pokarm mimo braku głodu bardzo łatwo te mechanizmy rozchwiać!
Nie wmuszaj jedzenia dziecku, nie skupiaj jego uwagi na telewizorze, tablecie, telefonie tylko, dlatego że właśnie wtedy zaczyna jeść. 
Dziecko ma się skupić na jedzeniu, dlatego pory wprowadzania stałych pokarmów powinny być dalekie od stresu, gonitwy, usypiania czy nadmiernego pobudzenia.
 W czasie rozszerzania diety dziecko pije tyle samo mleko tzn. nie zastępujemy mleka matki posiłkiem stałym. 
Karmienie najlepiej rozpocząć w czasie pomiędzy karmieniami tzn. ani zaraz po karmieniu ani zaraz przed karmieniem.
Dziecko powinno samodzielnie ściągać jedzenie z łyżeczki, nie powinno się zsuwać jedzenia dziecku do buzi przy pomocy ust dziecka lub dziąsła. 

Nie denerwuj się na dziecko kiedy rozrzuci jakiś pokarm, bądź zje tylko pól łyżeczki a Ty przecież przygotowałaś całą miszeczkę, dziecko powinno jeść w spokoju i w przyjaznej atmosferze. Pamiętaj, że to co podajesz dziecku ma znaczenie. Wybieraj zdrowe nieprzetworzone produkty.
Oczywiście dbaj o bezpieczeństwo dziecka.

Pamiętaj ono się dopiero uczy!

Źródło

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...